Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2016, 11:09

Rusko nesmie na vyhrážanie sa NATO ani pomyslieť, vyhlásil vysokopostavený predstaviteľ aliancie

Rusko nesmie na vyhrážanie sa NATO ani pomyslieť, vyhlásil vysokopostavený predstaviteľ aliancie
Zdroj: Reuters

NATO si chce zabezpečiť minimálnu potrebnú schopnosť brániť sa a chce presvedčiť Rusko, aby ani nepomyslelo na vyhrážanie sa aliancii. V rozhovore pre poľskú tlačovú agentúru PAP to pred dnešným otvorením summitu NATO vo Varšave povedal námestník generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow.

Očakáva sa, že summit potvrdí rozhodnutia o ďalšom posilnení východnej časti aliancie štyrmi mnohonárodnostnými prápormi, stabilne umiestnenými v Poľsku a v troch pobaltských štátoch, ktorých členovia sa budú vymieňať na rotačnej báze.

Každá z týchto jednotiek bude mať okolo 1000 vojakov a povedú ich USA, Nemecko, Británia a Kanada.

Vershbow zdôraznil, že napriek opatreniam, ktoré majú zvýšiť obranný potenciál aliancie, je potrebné, aby NATO pristupovalo k Rusku s trpezlivosťou a udržiavalo s ním diplomatické vzťahy - prinajmenšom pre to, aby sa nevymkli spod kontroly prípadné incidenty. Súčasne však aliancia musí nekompromisne trvať na tom, aby Rusko rešpektovalo medzinárodné právo.

Posilňovaním svojej východnej časti NATO podľa Vershbowa nesmeruje k novej studenej vojne, iba chce presvedčiť Rusko, "aby ani nepomyslelo na vyhrážanie sa NATO".

Námestník generálneho tajomníka NATO zdôraznil, že Rusko musí ukončiť svoje "ilegálne povstanie" na východe Ukrajiny a plne uviesť do praxe minské mierové dohody. Aliancia, pokračoval, nesmie "strácať nervy" nad ruskými hrozbami, pretože ide z veľkej časti o propagandu: a opatrenia na posilnenie, ktorými na ne NATO reaguje, sú primerané.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.