Trinásť rokov potom, čo boli klasifikované administratívou amerického prezidenta Georgea W. Busha ako prísne tajné, sa 28 strán, ktoré hovoria o detailoch určitých finančných väzieb medzi Saudskoarabským kráľovstvom a teroristami z 11. septembra dostalo na verejnosť.
Kapitola, ktorá ešte podliehala utajeniu, však neobsahuje žiadne dôkazy o tom, že by saudskoarabskí predstavitelia boli do útokov akokoľvek zapletení, povedal dnes hovorca Bieleho domu Josh Earnest. Rijád zverejnenie správy privítal. Podľa saudskoarabského veľvyslanca v USA pomôže vyvrátiť podozrenia, ktorá sa ohľadom údajného spojenia jeho domovskej krajiny s teroristami opakovane objavovali.
Správa amerického Kongresu sa týka koordinovaných útokov teroristickej siete al-Kájda na dve americké veľkomestá, ktoré otriasli americkou verejnou mienkou a viedli k vyhláseniu americkej "vojny proti terorizmu". Pri útokoch na New York a Washington zahynulo takmer 3000 ľudí.
Dokument obsahuje aj kapitolu o 28 stranách, v ktorej jej autori preverujú špekulácie o možnom spojení Saudskej Arábie a ľudí napojených na jej vládu a vládnych predstaviteľov s útočníkmi. Táto časť správy bola 13 rokov vedená v režime utajenia, a to najmä kvôli obavám o citlivý obsah, kde sa popisujú aj vyšetrovacie metódy. Odtajnenie teraz nariadil prezident Barack Obama.
"Od roku 2002 vyšetrovacia komisia pre 11. septembra a niekoľko vládnych úradov vrátane FBI a CIA preverovali obsah týchto 28 strán a potvrdili, že ani saudskoarabská vláda, ani vysokí saudskoarabskí predstavitelia ani žiadna osoba konajúca z poverenia vlády v Rijáde neposkytli podporu ani povzbudenie týmto útokom," uviedol dnes vo vyhlásení saudskoarabský veľvyslanec v USA. "Dúfame, že zverejnenie týchto strán raz a navždy objasní všetky prípadné otázky alebo podozrenia týkajúce sa činov a zámerov Saudskej Arábie alebo jej vzťahov s USA," dodal.
Z 19 teroristov, ktorí 11. septembra zaútočili civilnými lietadlami v New Yorku a Washingtone, bolo 15 práve zo Saudskej Arábie. Všetci boli napojení na al-Kájdu, teroristickú organizáciu založenú Usámom bin Ládinom, potomkom bohatej saudskej rodiny.
Saudská kráľovská rodina je tiež obviňovaná z tolerovania extrémistických klerikov vnútri kráľovstva výmenou za domácu stabilitu a politickú podporu.
Správa bola utajovaná preto, že prevládli obavy o citlivý obsah vrátane vyšetrovacích metód. Vyšetrovanie tragických udalostí zo septembra 2001 navyše ešte úplne neskončilo.
Správa samotná je redigovaná menej, ako sa očakávalo: