Dnes to uviedla agentúra AP s odvolaním sa na tajný protokol k minuloročnej dohode medzi svetovými mocnosťami a Teheránom o iránskom jadrovom programe. Podľa AP by Irán vďaka lepšiemu vybaveniu mohol rýchlejšie získať materiál na zostrojenie jadrovej zbrane.
Podľa tajného protokolu, ktorý AP získala z diplomatických zdrojov, Irán po 11 až 13 rokoch od podpísania zmluvy s mocnosťami smie vymeniť svojich 5060 centrifúg za 3500 modernejších zariadení.
Tieto nové odstredivky sú až päťkrát výkonnejšie ako tie, ktoré teraz Teherán prevádzkuje. Podľa AP by sa tak doba, ktorú by Irán potreboval na výrobu jadrovej zbrane, skrátila z doterajšieho roka na polovicu.
Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Rusko, Čína, Británia a Francúzsko) a Nemecko podpísalo dohodu s Iránom o obmedzení jeho jadrového programu vlani v júli. Dohoda nadobudla platnosť 16. januára 2016.
Irán sa zaviazal okrem iného k vyradeniu časti centrifúg na obohacovanie uránu, k vyvezeniu väčšiny už obohateného uránu, k prestavbe niektorých svojich zariadení na výskumné pracoviská a k prestavbe ťažkovodného reaktora v Araku.
Na plnenie dohody dohliada Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá v správe tento rok vo februári uviedla, že Irán svoje záväzky plní.
Irán mal kvôli svojmu jadrovému programu dlhodobé spory so Západom a Bezpečnostná rada OSN na neho kvôli tomu uvalila medzi rokmi 2006 a 2010 v štyroch kolách sankcie. Okrem toho ale ešte vlastné ekonomické opatrenia nariadili USA a po nich aj Európska únia.
Západ podozrieval Irán, že jeho jadrový program má slúžiť k zostrojeniu atómovej bomby. Teherán takéto obvinenia odmietal a tvrdil, že obohatený urán chce využiť iba na civilné účely.