Viac než 50 000 osôb už v Turecku zatkli, prepustili zo zamestnania alebo suspendovali v rámci vládnych opatrení po víkendovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine. Informovala o tom dnes stanica BBC.
Čistky zamerané proti ľuďom označeným za nelojálnych voči tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi sa v utorok rozšírili aj na učiteľov, dekanov univerzít, ako aj médiá.
Vláda tvrdí, že zmienené osoby sú spolčené s exilovým duchovným vodcom Fethullahom Gülenom, ktorý však odmieta vyhlásenia, že stojí za organizovaním tohto povstania.
Turecko nalieha na USA, aby vydali Gülena na stíhanie. Táto záležitosť bola aj predmetom utorkového telefonátu medzi Erdoganom a jeho americkým náprotivkom Barackom Obamom, tvrdí hovorca Bieleho domu Josh Earnest. Rozhodnutie o extradícii podľa neho padne na základe dohody medzi oboma krajinami.
Erdogan bude dnes v Ankare viesť zasadanie svojej bezpečnostnej rady a vládneho kabinetu, a to po prvý raz odvtedy, ako sa vrátil do metropoly po neúspešnom pokuse o prevrat.