Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2016, 15:28

Grécko odsúdilo tureckých vojakov za nelegálny vstup, žiadosť o azyl úrady riešia

Grécky súd dnes odsúdil osem tureckých vojakov, ktorí s vrtuľníkom v sobotu po neúspešnom pokuse o prevrat pristáli na území Grécka, k dvojmesačnému väzeniu s trojročným odkladom.

Grécko odsúdilo tureckých vojakov za nelegálny vstup, žiadosť o azyl úrady riešia
Zdroj: Reuters

Všetci požiadali o azyl a pokiaľ nebude táto otázka vyriešená, budú vo väzbe. Informovala o tom agentúra AP. Odsúdení boli za nelegálny vstup do Grécka. Ankara žiada o ich vydanie, aby ich mohla postaviť pred súd kvôli ich úlohe počas pokusu prevziať v Turecku moc. Extradičné konanie je podľa gréckej tlače zablokované žiadosťami o azyl.

V skupine vojakov, ktorí v sobotu pristáli v prístave Alexandrupoli na severovýchode krajiny, sú dvaja majori, štyria kapitáni a dva seržanti. Všetci v Grécku podali žiadosť o azyl, pretože sa obávajú o svoju bezpečnosť a bezpečie svojich rodinných príslušníkov. Práve s ohľadom na začaté azylové konanie tak teraz súd nemôže rozhodnúť o ich vydaní, verdikt ohľadom udelenia azylu by mal padnúť v prvej polovici augusta.

Všetci popierajú, že sa zúčastnili puču, ale jeden z nich dnes povedal, že vzhľadom k rozsiahlym armádnym čistkám, ktoré teraz bežia v Turecku, sa boja vrátiť. Ankara o nich hovorí ako o "teroristoch". "Chceli sme do Bulharska, Rumunska alebo do Grécka, nakoniec sme zvolili Grécko," povedal v úvode dnešného rokovania jeden z obvinených.

Grécky premiér Alexis Tsipras už v sobotu, niekoľko hodín po nevydarenom puči, vyjadril podporu demokraticky zvolenej tureckej vláde. Povedal tiež, že prípad Turkov, ktorí požiadali o azyl, bude riešený rýchlo a v súlade s medzinárodným právom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.