Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2016, 13:15

Francúzske kontroly strpčujú Britom dovolenky. Na trajekt cez La Manche čakajú aj desiatky hodín

Aj viac ako 14 hodín museli čakať v nočných frontoch v Doveri britskí vodiči, ktorí chceli vyraziť na dovolenku na kontinent.

Francúzske kontroly strpčujú Britom dovolenky. Na trajekt cez La Manche čakajú aj desiatky hodín
Zdroj: YouTube

Okrem veľkého náporu dovolenkárov sú podľa britskej polície dôvodom tiež obmedzené odbavovacie kapacity na francúzskych hraničných priechodoch, kde chýba personál a kde po teroristických útokoch teraz platia aj zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Dlhé čakanie začalo už v noci z piatka na sobotu a môže trvať až do pondelka, upozornila polícia. Úrady v Doveri dnes ráno odhadli čakania v cestných zápchach na 4,5 hodiny, s následným dvojhodinovým čakaním v samom prístave.

Britská vláda prisľúbila posily, aby francúzskym pohraničníkom pri kontrolách v Doveri pomohli. "Chápeme, že došlo k mimoriadnemu narušeniu v Doveri, ale bezpečnosť je prvoradá," uviedla hovorkyňa.

Alison Dallaraová, ktorá sa tiež chcela dostať na kontinent, stanici BBC povedala, že sa v Doveri otočila a miesto trajektu dala prednosť ceste Eurotunelom z Folkestone. "Po dvadsaťminútovom čakaní sme teraz v polovici cesty," poznamenala s tým, že cestovný lístok na trajekt možno vrátiť.

Z Folkestone jazdia Eurotunelom každú hodinu štyri spoje. Pred terminálom sa teraz nečaká, ale odbavenie kvôli posilnenej bezpečnosti trvá až hodinu.

Simon Barnes zo Sevenoaks mal s dcérou odcestovať k talianskym jazerám trajektom, ktorý odchádza z Doveru do Calais v 05:20 SELČ. Namiesto toho uviazol v zápche. "Bolo to strašné. Ale zdalo sa mi, že ľudia sa s tým celkom zmierili," povedal. Kým sedel uväznený v zápche, dcéra a jej kamarátky mu došli pre kávu a sendvič.

Rob Jackson, mieriaci s partnerkou a dvoma deťmi do Talianska, plánoval odplávať v sobotu popoludní, ale namiesto toho ešte v noci stáli v zápche asi 12 kilometrov od prístavu. "Naše deti boli v poriadku, hrali sa pri aute, ale ľudia s malými deťmi a seniori určite trpeli viac," usúdil.

Iný motorista sa zveril, že na ceste strávil s manželkou a tromi deťmi skoro 24 hodín. "Naša maličká sa práve povracala," posťažoval sa s tým, že ďalšie dve deti sú v poriadku. "Ešteže máme sedemmiestne auto a mohli sme na zložených sedadlách nafúknuť matrac, aby sa natiahli," dodal.

Bezpečnostné kontroly v Doverskom prístave už v sobotu trochu poľavili, aby sa urýchlilo odbavovanie. Polícia ale aj tak odporučila motoristom, aby sa zásobili jedlom a vodou a zvažovali alternatívne trasy.

Konzervatívny poslanec z Doveru Charlie Elphick vyzval vládu, aby sa ospravedlnila ľuďom, ktorí museli hodiny čakať v letnej horúčave. "Je to absolútne neprijateľné. Prístav pred niekoľkými dňami varoval ministerstva vnútra a dopravy pred situáciou, ktorá nastala, ale veľa sa neudialo. Dlhujeme ľuďom ospravedlnenie. Vláda mala byť pripravená, ale nebola," povedal.

Vo Francúzsku platí výnimočný stav od teroristických útokov v Paríži, kde vlani v novembri zomrelo 130 ľudí. Po útoku v letovisku Nice, kde pred viac ako týždňom zahynulo 84 ľudí, bol výnimočný stav predĺžený až do januára budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.