Okrem veľkého náporu dovolenkárov sú podľa britskej polície dôvodom tiež obmedzené odbavovacie kapacity na francúzskych hraničných priechodoch, kde chýba personál a kde po teroristických útokoch teraz platia aj zvýšené bezpečnostné opatrenia.
Dlhé čakanie začalo už v noci z piatka na sobotu a môže trvať až do pondelka, upozornila polícia. Úrady v Doveri dnes ráno odhadli čakania v cestných zápchach na 4,5 hodiny, s následným dvojhodinovým čakaním v samom prístave.
Britská vláda prisľúbila posily, aby francúzskym pohraničníkom pri kontrolách v Doveri pomohli. "Chápeme, že došlo k mimoriadnemu narušeniu v Doveri, ale bezpečnosť je prvoradá," uviedla hovorkyňa.
Alison Dallaraová, ktorá sa tiež chcela dostať na kontinent, stanici BBC povedala, že sa v Doveri otočila a miesto trajektu dala prednosť ceste Eurotunelom z Folkestone. "Po dvadsaťminútovom čakaní sme teraz v polovici cesty," poznamenala s tým, že cestovný lístok na trajekt možno vrátiť.
Z Folkestone jazdia Eurotunelom každú hodinu štyri spoje. Pred terminálom sa teraz nečaká, ale odbavenie kvôli posilnenej bezpečnosti trvá až hodinu.
Simon Barnes zo Sevenoaks mal s dcérou odcestovať k talianskym jazerám trajektom, ktorý odchádza z Doveru do Calais v 05:20 SELČ. Namiesto toho uviazol v zápche. "Bolo to strašné. Ale zdalo sa mi, že ľudia sa s tým celkom zmierili," povedal. Kým sedel uväznený v zápche, dcéra a jej kamarátky mu došli pre kávu a sendvič.
Rob Jackson, mieriaci s partnerkou a dvoma deťmi do Talianska, plánoval odplávať v sobotu popoludní, ale namiesto toho ešte v noci stáli v zápche asi 12 kilometrov od prístavu. "Naše deti boli v poriadku, hrali sa pri aute, ale ľudia s malými deťmi a seniori určite trpeli viac," usúdil.
Iný motorista sa zveril, že na ceste strávil s manželkou a tromi deťmi skoro 24 hodín. "Naša maličká sa práve povracala," posťažoval sa s tým, že ďalšie dve deti sú v poriadku. "Ešteže máme sedemmiestne auto a mohli sme na zložených sedadlách nafúknuť matrac, aby sa natiahli," dodal.
Bezpečnostné kontroly v Doverskom prístave už v sobotu trochu poľavili, aby sa urýchlilo odbavovanie. Polícia ale aj tak odporučila motoristom, aby sa zásobili jedlom a vodou a zvažovali alternatívne trasy.
Konzervatívny poslanec z Doveru Charlie Elphick vyzval vládu, aby sa ospravedlnila ľuďom, ktorí museli hodiny čakať v letnej horúčave. "Je to absolútne neprijateľné. Prístav pred niekoľkými dňami varoval ministerstva vnútra a dopravy pred situáciou, ktorá nastala, ale veľa sa neudialo. Dlhujeme ľuďom ospravedlnenie. Vláda mala byť pripravená, ale nebola," povedal.
Vo Francúzsku platí výnimočný stav od teroristických útokov v Paríži, kde vlani v novembri zomrelo 130 ľudí. Po útoku v letovisku Nice, kde pred viac ako týždňom zahynulo 84 ľudí, bol výnimočný stav predĺžený až do januára budúceho roka.