Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2016, 13:26

Ako mohol duševne chorý získať pištol? Nemci volajú po ešte prísnejšej kontrole držania zbraní

V Nemecku je registrovaných v súkromných rukách viac ako 5,4 milióna kusov strelných zbraní.

Ako mohol duševne chorý získať pištol? Nemci volajú po ešte prísnejšej kontrole držania zbraní
Zdroj: Reuters

Podpredseda nemeckej vlády Sigmar Gabriel dnes vyzval k sprísneniu kontroly predaja strelných zbraní v Nemecku. Ide o reakciu na piatkový masaker v Mníchove, pri ktorom osemnásťročný chlapec, pravdepodobne posadnutý masovými vraždami, zastrelil deväť ľudí a potom aj sám seba.

"Musíme naďalej robiť všetko, čo môžeme, aby sme obmedzili a prísne kontrolovali prístup ku smrtiacim zbraniam," povedal vicekancelár a šéf sociálnych demokratov Gabriel novinárom z mediálnej skupiny Funke. Tej patrí niekoľko nemeckých novín.

Úrady podľa Gabriela zisťujú, ako chlapec s nemeckým a iránskym občianstvom, ktorý trpel vážnymi psychickými problémami, mohol získať zbraň. "Kontrola zbraní je dôležitá otázka," zdôraznil vicekancelár.

Mladík spustil paľbu neďaleko hojne navštevovaného nákupného centa v piatok večer. Zabil deväť a zranil ďalších 27 ľudí, než zbraň obrátil proti sebe, zatiaľ čo sa k nemu blížila polícia.

Minister vnútra Thomas de Maiziére, ktorý patrí ku kresťanským demokratom kancelárky Angely Merkelovej, v inom rozhovore s listom Bild am Sonntag povedal, že po útoku chce prehodnotiť zákony o držaní zbraní, ktoré už aj tak sú dosť prísne, čo považuje za správne.

Za kľúčové považuje zistiť, ako sa strelec dostal k pištoli. "Následne veľmi starostlivo vyhodnotíme, či a kde je nutné podniknúť potrebné zmeny," povedal.

Podľa americkej Kongresovej knižnice má Nemecko jedny z najprísnejších zákonov o strelných zbraniach na svete. Osemnásťročný útočník z Mníchova mal napriek tomu pištoľ Glock a viac ako 300 nábojov. Polícia zatiaľ nevie, ako sa k nej dostal. Zbrojný pas nemal a zo zbrane bolo odstránené sériové číslo.

Predpisy ohľadom držania strelných zbraní sa v Nemecku sprísnili už po streľbe v školách v Erfurte v roku 2002 sa 17 a Winnendene v roku 2009 s 16 mŕtvymi. Záujemca o zbraň mladší 25 rokov musia absolvovať psychologické vyšetrenie, než si môže kúpiť zbraň. Aj napriek prísnej kontrole je ale Nemecko štvrté na svete z hľadiska vlastníctva zbraní, po USA, Švajčiarsku a Fínsku.

Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann vyzval, aby v núdzovej situácii, ako je teroristický útok, bolo dovolené zbrane použiť. "Nežijeme v časoch weimarskej republiky. Máme úplne stabilnú demokraciu," povedal denníku Welt am Sonntag v narážke na medzivojnové obdobie pred nástupom nacizmu k moci.

Ako upozornil server britského denníka The Guardian, v Nemecku je registrovaných v súkromných rukách viac ako 5,4 milióna strelných zbraní. V prepočte na obyvateľa je tam teda legálne viac zbraní ako v Mexiku, Rusku či Juhoafrickej republike.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.