Experti, ktorí študovali dokumenty o hackerských útokoch na servery americkej Demokratickej strany, podľa agentúry AP, potvrdzujú podozrenie o ruskom podiele na incidente. O ňom sa súdi, že mal ovplyvniť prezidentské voľby v USA. Podľa britského bezpečnostného konzultanta Matta Taita "všetky dôkazy svedčia proti Moskve".
Súbor takmer 20-tisíc e-mailov obsahoval väčšinou neškodnú stranícku korešpondenciu, niektoré z nich ale údajne naznačujú, že vedenie strany v primárnych voľbách dávalo prednosť Hillary Clintonovej pred Berniem Sandersom. Škandál vyvolal búrlivé protesty Sandersových stúpencov a skomplikoval priebeh nominačného zjazdu demokratov.
Moskva obvinenia popiera
Rusko podiel na aprílovom hackerskom útoky odmieta, kremeľský hovorca Dmitrij Peskov obvinenie nedávno označil za absurdné a paranoidné. Tait a ďalší odborníci majú vraj ale rad dôkazov, ktoré ruskú stopu potvrdzujú. Niektoré z nich poskytla kalifornská firma CrowdStrike, ktorú si demokrati najali k vyčisteniu napadnutej počítačovej siete.
V správe zverejnenej minulý mesiac firma napísala, že dva útoky na servery smerovali z Ruska. Niektoré stopy ukazujú, že útočné súbory prešli počítačmi nakonfigurovanými v Rusku.
Assange: Rusi sú nevinní
Existujú tiež náznaky, že rovnakí hackeri sú zodpovední aj za iný útok, namierený vlani proti nemeckému parlamentu. Šéf nemeckej kontrarozviedky vtedy v neobvyklom vyhlásení otvorene označil za pôvodcu Moskvu. Zo strany Kremľa to podľa neho nebola samotná špionáž, ale priamo sabotáž.
"Nemecká kontrarozviedka vie zvyčajne o Rusoch všetko. Keď Rusko konkrétne menujú, potom to treba brať naozaj vážne," povedal novinárom nemecký expert Thomas Rid.
Ukradnuté súbory elektronickej pošty v piatok zverejnil server WikiLeaks. Jeho zakladateľ Julian Assange vyhlásil, že neexistuje žiadny dôkaz o ruskom podiele na tejto operácii.