Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2016, 17:16

Erdogan útočí na Západ: máte stáť na strane Turecka

Erdogan útočí na Západ: máte stáť na strane Turecka
Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok odmietol kritiku Západu na svoj nekompromisný postup proti vzbúrencom, ktorí sa ho pokúsili v polovici júla zvrhnúť. Vyhlásil, že západné krajiny, ktoré by mali oceňovať Turecko za to, ako sa s pokusom o prevrat vysporiadalo, namiesto toho stoja "na strane vzbúrencov".

Podľa agentúry Reuters dodal, že ak sa preukáže, že puč podporovalo viac ľudí, počty zatknutých ešte narastú. Od nevydareného puču v Turecku bolo podľa ministra vnútra zadržaných viac 18-tisíc ľudí a z nich 9677 čaká na súd. Pasy boli odobraté 50-tisíc ľuďom.

Turecký premiér Binali Yildirim v piatok oznámil, že uzavrie leteckú základňu Akinci severne od Ankary, ktorá bola počas prevratu centrálou vzbúrených vojakov. "Uzavrieme (aj) všetky kasárne, z ktorých vychádzali tanky a lietali vrtuľníky," vyhlásil v prejave naživo prenášanom práve zo základne.

Časť tureckej armády sa Erdogana, ktorý zavádza v krajine stále tvrdší islamský režim, pokúsila zvrhnúť 15. júla. Prevrat sa ale nepodaril a Erdoganov režim následne pristúpil k tvrdým čistkám v štátnych inštitúciách, u vojakov, policajtov, sudcov, prokurátorov alebo učiteľov, ktorí boli buď zatknutí alebo prepustení z práce. Ankara obviňuje zo zosnovania puču duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije dlhé roky v Spojených štátoch. On všetky obvinenia odmieta.

Pred súdom v Istanbule sa v piatok objavilo 21 novinárov zadržaných v reakcii na zmarený pokus o vojenský prevrat z 15. júla. Informovala o tom agentúra AP.

Na záberoch tureckých televízií bolo vidieť novinárov, ktorých do súdnej siene sprevádzajú policajti. Ide o časť zo skupiny 42 žurnalistov, na ktorých bol vydaný zatykač v pondelok. Po niektorých reportéroch policajti stále pátrajú. Novinári boli zadržaní v rámci vyšetrovania osôb blízkych Fethullahovi Gülenovi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.