Útokom sa snažili spomaliť ofenzívu povstaleckých síl. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na mimovládne zdroje. Podľa povstalcov citovaných agentúrou Reuters boli v provincii Idlib neďaleko miesta, kde bol v pondelok zostrelený ruský vrtuľník, zhodené kontajnery s jedovatým plynom.
Hovorca civilnej obrany rebelov pre agentúru Reuters povedal, že plyn, pravdepodobne chlór, zasiahol v meste Sarákib 33 ľudí, väčšinou ženy a deti. Kontajnery s touto toxickou látkou vraj boli zhodené v noci z vrtuľníka.
Sarákib leží v provincii Idlib blízko miesta, kde bol v pondelok zostrelený transportný vrtuľník ruskej armády. V jeho troskách zahynulo všetkých päť ľudí, ktorí boli na palube. K zostreleniu vrtuľníka sa nikto neprihlásil. V oblasti nepôsobia radikáli z hnutia Islamský štát, sú tam ale aktívne iné islamistické skupiny a takisto umiernení povstalci podporovaní Spojenými štátmi.
Vplyv ranných ruských náletov pri Aleppe zatiaľ nie je známy. Tvrdé boje v tejto oblasti medzi armádou prezidenta Bašára Asada a protivládnymi rebelmi, ktoré podľa AFP prospievajú džihádistom z Fronty dobytie Sýrie, pôvodne Frontu an-Nusrat, si podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) už vyžiadali na oboch stranách desiatky mŕtvych.
Crunch time in Aleppo? Rebels are besieged now but roles can be switched with a single victory. pic.twitter.com/Ra2x6VYp3e
— David Antoš (@jilm) 2. augusta 2016
Povstalci začali v nedeľu ofenzívu, na juhu Aleppa, s cieľom uvoľniť z obliehania viaceré štvrte v druhom najväčšom sýrskom meste. Chcú tak obnoviť zásobovacie cesty a zabrániť vládnym jednotkám, aby sa zmocnili celého Aleppa.
Toto centrum severnej Sýrie je rozdelené od roku 2012. Asadovej armáde sa darí držať povstalecké štvrte v obkľúčení od 17. júla. Vo východnej časti Aleppa tak uviazlo vyše 200-tisíc civilistov. Sýrska a ruská vláda začali minulý týždeň vo štvrtok humanitárnu operáciu, keď otvorili koridory pre civilistov a pre povstalcov, ktorí sa chcú vzdať. Asad sľúbil amnestiu pre tých, ktorí odovzdajú zbrane.