Proti extrémistickým skupinám v Sýrii je potrebné bojovať s väčším úsilím, pretože používajú proti civilistom jedovatý plyn. V telefonickom rozhovore so svojím americkým náprotivkom Johnom Kerrym to dnes povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. O ich rozhovore informovalo ruské ministerstvo zahraničia.
Moskva vo štvrtok Spojené štáty za ich postup v Sýrii ostro kritizovala. Rusi tvrdia, že Spojené štáty podporujú povstalcov, ktorí útočia na civilistov plynom, a že americké lietadlá zabíjajú civilistov po stovkách.
Americký prezident Barack Obama vo štvrtok vyhlásil, že pokiaľ ide o vojenskú spoluprácu v Sýrii, tak Rusku nedôveruje. Lavrov dnes Kerrymu povedal, že je potrebné zintenzívniť nálety na teroristické skupiny, ktoré sa správajú čoraz odvážnejšie a používajú aj chemické zbrane.
Ruské ministerstvo obrany v stredu potvrdilo útok, pri ktorom údajne jedna za povstaleckých skupín zabila v Halabe sedem ľudí s pomocou "chemických látok". Podľa ministerstva útok vykonala skupina Núraddín Zinkí, ktorej členovia zhodili kontajnery s chemickou látkou na štvrť, ktorú má pod kontrolou vláda.
"Sedem ľudí zomrelo a 23 osôb s dýchacími ťažkosťami a popáleným dýchacími cestami bolo prevezených ho nemocníc," uviedol zástupca ruského ministerstva. O tomto útoku informovala aj Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), ktorá situáciu v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii sieť informátorov. Podľa nej zomrelo šesť ľudí, správy o použitej chemikálii ale nezískala.
Naopak v utorok SOHR informovala o 24 prípadoch dusenia po zhodení barelov zo sýrskych vojenských vrtuľníkov na povstalecké mesto Sarákib, ktoré leží asi 60 kilometrov od Halabu v provincii Idlib. Miestni ľudia oznámili, že v kontajneroch bol chlór, to ale SOHR nebola schopná potvrdiť.
Práve pri Sarákibe bol v pondelok zostrelený ruský vrtuľník s piatimi ľuďmi na palube. Ruská armáda, ktorá v Sýrii bojuje na strane Damasku od vlaňajška, tak prišla v jedinom dni zatiaľ o najviac ľudí, spolu o 18.
Správami o používaní chemických látok v Sýrii je znepokojená Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), pod ktorej dohľadom bol v roku 2014 zničený sýrsky chemický arzenál.