Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2016, 07:58

Spojené štáty chcú do Južného Sudánu poslať tisícky vojakov

Spojené štáty chcú do Južného Sudánu poslať tisícky vojakov
Zdroj: Flickr/The U.S. Army

Spojené štáty navrhujú, aby Bezpečnostná rada OSN schválila vyslanie síl v počte 4000 mužov do Južného Sudánu, ktoré by v jeho hlavnom meste Džuba chránili letisko a ďalšie kľúčové objekty. Ak by tamojšia prechodná vláda bránila ich rozmiestneniu, hrozia uvalením zbrojného embarga, uvádza sa v návrhu uznesenia 15-člennej BR OSN, ktorý v nedeľu získala agentúra Reuters.

Podľa návrhu by tieto ochranné sily boli oprávnené použiť "všetky potrebné prostriedky" na splnenie svojho poslania. Sily by boli súčasťou Misie OSN v Južnom Sudáne (UNMISS), ktorá v tejto africkej krajine pôsobí od získania nezávislosti od Sudánu v roku 2011.

Návrh rezolúcie zároveň predlžuje mandát UNMISS do 15. decembra. Bezpečnostná rada ho musí schváliť do piatka, keď sa skončí súčasný mandát UNMISS.

Niekoľkodňové ťažké boje medzi vojakmi lojálnymi prezidentovi Salvovi Kiirovi a bývalému viceprezidentovi Riekovi Macharovi, v ktorých boli nasadené aj tanky a vrtuľníky, prepukli v Džube 7. júla a vyvolali obavy z obnovenia občianskej vojny v najmladšom štáte sveta. Boje si vyžiadali stovky mŕtvych. OSN tvrdí, že vládni vojaci a bezpečnostné sily počas nich zabíjali civilistov a znásilňovali ženy a dievčatá. Juhosudánska vláda tieto obvinenia odmietla.

Občianska vojna v Južnom Sudáne vypukla v decembri 2013, keď Kiir odvolal Machara ako svojho zástupcu. Obe znepriatelené strany podpísali v auguste 2015 mierovú dohodu, ale jej realizácia bola pomalá. Machar po obnovení bojov ušiel z Džuby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.