K hlasom volajúcim po ukončení rokovaní o vstupe Turecka do Európskej únie sa dnes pridal aj podpredseda Európskeho parlamentu Alexander Graf Lambsdorff.
Podporil tak požiadavku rakúskeho kancelára Christiana Kerna či šéfa rakúskej diplomacie Sebastiana Kurza, ktorí k ukončeniu prístupových rokovaní vyzvali minulý týždeň a vyslúžili si tým ostrú kritiku z Turecka. Naopak eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Günther Oettinger podporil pokračovanie prístupových rozhovorov.
Ukončenie rokovaní s Ankarou by podľa Lambsdorffa bolo "užitočné pre európsku myšlienku". "Nemecko a Rakúsko by teraz mali ťahať za jeden povraz a nedať súhlas s otvorením nových kapitol. To by bol faktický koniec prístupového procesu," uviedol člen vedenia liberálnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá po posledných voľbách po prvýkrát od konca vojny nemá v nemeckom parlamente žiadneho poslanca.
Oettinger sa naopak vyslovil za pokračovanie rozhovorov s Ankarou. "Máme šancu hovoriť s Tureckom o našich hodnotách, ako je princíp právneho štátu, demokracie a trhovej ekonomiky. Preto považujem ukončenie vyjednávaní za zlé," povedal dnes eurokomisár nemeckému denníku Main Post.
Na okamžité ukončenie rozhovorov by podľa neho mala EÚ siahnuť len v prípade, že by Ankara v súvislosti s júlovým pokusom o vojenský prevrat znovu zaviedla trest smrti.
Oettinger ale zároveň zdôraznil, že v dohľadnej dobe sa nedá s pripojením Turecka do EÚ počítať. "Je jasné, že sa Turecko pod Erdoganom nestane členom Európskej únie. Vyjednávanie sa určite potiahnu aj do ďalšieho desaťročia. Teraz nie je Turecko k vstupu pripravené," povedal eurokomisár.
Rakúsky kancelár Kern a minister zahraničia Kurz sú v súčasnosti asi najhlasnejšími zástancami ukončenia prístupových rokovaní s Tureckom. Ako dôvod uvádzajú rozsiahle čistky po zmarenom pokuse o štátny prevrat v Turecku, ktoré sú podľa nich namierené aj proti kritikom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorí s pučom nemajú nič spoločné.
Šéf tureckej diplomacie Mevlut Cavusoglu následne označil Viedeň za "metropolu radikálneho rasizmu".
Napríklad nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier ale v piatok uviedol, že rokovania s Ankarou sú síce v slepej uličke, vyslovil sa však proti ich úplnému ukončeniu.
Prístupové rokovania by mali pokračovať aj podľa nemeckého vicekancelára Sigmara Gabriela, a to aj napriek tomu, že Turecko podľa neho nemá šancu sa "v nasledujúcich desiatich, dvadsiatich rokoch" členom EÚ stáť.