Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2016, 11:20

Turecký dôstojník sa odmieta vrátiť z americkej misie, v krajine požiadal o azyl

Turecký dôstojník sa odmieta vrátiť z americkej misie, v krajine požiadal o azyl
Zdroj: REUTERS/Osman Orsal

Turecký vojenský dôstojník požiadal v USA o americký azyl po tom, čo ho turecká vláda povolala späť do vlasti. S odvolaním sa na amerických predstaviteľov to v stredu uviedla agentúra Reuters. Ide o prvý podobný prípad od zmarenia júlového pokusu o vojenský prevrat v Turecku.

Turecký dôstojník pôsobil v sídle veliteľstva NATO v Norfolku vo Virgínii, spresnili dvaja americkí predstavitelia. Neuviedli jeho meno ani hodnosť.

Predstaviteľ tureckej ambasády vo Washingtone ale povedal, že júlový príkaz Turecka neposlúchol turecký admirál Mustafa Ugurlu. „Odovzdal na základni 22. júla svoj preukaz a doklady a od tej doby o ňom nikto nepočul,“ povedal zamestnanec ambasády, ktorý si prial zostať v anonymite.

Ak sa potvrdí žiadosť o azyl tureckého dôstojníka, môže sa zvýšiť napätie medzi Spojenými štátmi a Tureckom, ktoré je dôležitým spojencom Washingtonu. Ankara už žiada Američanov o vydanie duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije od roku 1999 v USA a ktorého Turecko považuje za spolutvorcu pokusu o puč z polovice júla.

Washington vydanie islamského duchovného Gülena odmieta, kým mu Ankara nepredloží dôkazy o jeho zapojení sa do zosnovania pokusu o puč. Gülen podiel na pokuse o prevrat odmietol, naopak naznačil, že ho mohol zinscenovať turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby zdôvodnil intenzívnejšie prenasledovanie svojich kritikov.

Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag v utorok vyhlásil, že ak Spojené štáty nevydajú Gülena, obetujú svoje vzťahy s Ankarou kvôli teroristovi. Turecké médiá v utorok uviedli, že sa tento týždeň očakáva v Turecku návšteva technickej delegácie amerického ministerstva spravodlivosti kvôli žiadosti o vydanie Gülena.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.