Viac ako 17 000 ľudí zomrelo od vypuknutia vojny v Sýrii pred viac ako piatimi rokmi vo väzniciach sýrskeho režimu. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila organizácia Amnesty International (AI).
Sýrsky režim sa podľa nej vo väzeniach dopúšťa mučenia, ktoré zahŕňa napríklad bitie, polievanie vriacou vodou alebo znásilňovanie. Medzinárodné spoločenstvo by vraj malo Damask tlačiť k tomu, aby s mučením vo väzniciach skončil. Sýrska vláda obvinenia tohto typu opakovane odmieta, napísal spravodajský server BBC.
Správa AI obsahuje výpovede 65 "preživších mučenia", ktorí hovorili o podmienkach vo väzeniach prevádzkovaných sýrskymi tajnými službami a vo vojenskej väznici neďaleko Damasku.
"Zaobchádzali s nami ako so zvieratami," tvrdí o správaní strážcov počas svojho pobytu vo väzení advokát Sámir. "Videl som tiecť krv, bolo to ako rieka," tvrdí okrem iného.
Jednou z činností, ktorú bývalí zadržaní pracovníkom AI popísali, bol napríklad rituál nazývaný "privítacia party", ktorého súčasťou boli silné rany palicami alebo káblami.
Bežnou metódou mučenia bolo podľa organizácie bičovanie chodidiel. Úradní činitelia sa dopúšťali aj sexuálneho násilia, strhávali zadržaným nechty na nohách a rukách, pálili o nich cigarety alebo používali elektrické šoky.
Ide o "súbor hororových príbehov", ktoré popisujú "neznesiteľné týranie chovancov", uviedol podľa agentúry DPA šéf programu AI pre Blízky východ a Severnú Afriku Philip Luther.
Mučenie bolo podľa organizácie uplatňované rozšíreným a systematickým spôsobom na všetkých civilistoch, u ktorých existovalo podozrenie z protirežimného postoja, tvrdí v správe ďalej organizácia.
AI celkovo odhaduje, že od začiatku konfliktu v Sýrii v marci 2011 zomrelo vo väzbe najmenej 17 723 väzňov. To by zodpovedalo približne 3000 prípadom úmrtí za rok. Skutočné čísla sú podľa organizácie zrejme oveľa vyššie. Desaťtisíce ľudí totiž zmizli bez stopy, uviedla AI, ktorá v tejto súvislosti odsúdila "zločiny proti ľudskosti".
Od začiatku konfliktu v Sýrii zomrelo podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva najmenej 280 000 ľudí. Milióny ďalších museli opustiť domovy.