Snímky novej zbrane sa objavili v iránskych médiách v súvislosti s ceremóniou s účasťou prezidenta Hasana Rúháního,
Rúhání si v sprievode ministra obrany prezeral novú produkciu iránskeho zbrojného priemyslu. Podľa iránskych médií je systém Bavar, ktorého názov znamená "viera", vyzbrojený raketami ďalekého dosahu a skonštruovali ho iránski vedci a odborníci. Na zachytenie lietadiel a balistických striel stredného a dlhého doletu Bavar využíva techniku podobnú ruským radarom a je namontovaný na nákladnom vozidle.
Zameria niekoľko cieľov naraz
"Rozhodli sme sa skonštruovať protivzdušný systém, ktorý sme nazvali Bavar 373. Má všetky schopnosti S-300," vyhlásil minister obrany Hosejn Dehkán. Ten už vlani máji ohlásil zahájenie výroby systému Bavar 373, schopného ničiť strely s plochou dráhou letu, bezpilotné lietadlá, bojové lietadlá a balistické rakety. Systém je podľa neho schopný ničiť niekoľko cieľov naraz.
Irán spustil vývoj vlastného systému protivzdušnej obrany v čase, keď bol vystavený medzinárodným sankciám. Moskva kvôli nim v roku 2010 zakázala dodať Teheránu svoj protivzdušný raketový systém S-300, hoci tento kontrakt bol uzavretý o tri roky skôr. Ostro ho kritizovali Spojené štáty a Izrael, ktorým by ruské rakety sťažili prípadný útok na iránske jadrové zariadenia.
Dodávky z Ruska
Zákaz dodávok S-300 zrušil ruský prezident až vlani, krátko pred uzavretím medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, ktorá umožnila postupné rušenie sankcií. Prvá časť dodávok S-300 podľa Teheránu dorazila tento rok na jar.
Podľa dostupných údajov je systém S-300 vybavený rádiolokátorom, ktorý je schopný zistiť aj malé ciele. Diaľkový dosah rakiet je 150-200 kilometrov a výškový 27 kilometrov. Raketa je tiež schopná zasiahnuť ciele pohybujúce sa v nízkych výškach na vzdialenosť až 30 kilometrov.
Moskva tvrdí, že rakety S-300 sú schopné zasahovať vzdušné ciele rovnako spoľahlivo, ako americké rakety Patriot, a že ide o obranné zbrane, ktoré nikoho neohrozujú.