Turecká tajná služba MIT má v Nemecku 6-tisíc informátorov a ďalších plnohodnotných agentov a 500 udavačov tureckého pôvodu. Napísal to nedeľník Welt am Sonntag s odvolaním sa na tvrdenie bezpečnostného experta Ericha Schmidta-Eenbooma. "Ani (východonemeckej komunistickej tajnej službe) Stasi sa nepodarilo vybudovať si v Nemecku tak širokú kontrolnú sieť," podotkol expert.
Praktiky MIT podľa nedeľníka zamestnávajú aj nemeckých poslancov. Kontrolné grémium Spolkového snemu chce, aby k téme v parlamente po prázdninách vystúpila vláda, povedal denníku poslanec zelených Hans-Christian Strobel.
Komplikované vzťahy
Dodal, že nemecké tajné služby a polícia musia okamžite a naliehavo prehodnotiť a preskúmať spoluprácu s Turkami. "Inak hrozí nebezpečenstvo, že sa budú podieľať na trestnej činnosti," varoval Strobel.
Nemecko-turecké vzťahy sa v poslednej dobe komplikujú. Tento týždeň sa na verejnosť dostali informácie nemeckého ministerstva vnútra, podľa ktorých Turecko roky vedome spolupracuje s islamskými a teroristickými organizáciami na Blízkom východe a jeho prezident Recep Tayyip Erdogan to podporuje. O takej blízkosti Turecka k islamistickým zoskupeniam doteraz žiadny z politikov v Nemecku verejne nehovoril.
Turecké vyhrážky
Turecká tajná služba MIT vraj tiež nalieha na nemeckú rozviedku, aby Ankare pomohla pri stíhaní a vydávaní stúpencov duchovného Fethullaha Gülena, údajného strojcu neúspešného tureckého puču.
Nemecko je v ťažkej pozícii. Ankara v marci uzavrela s Európskou úniou dohodu o riešení migračnej krízy, ktorú primárne vyjednávalo práve Nemecko, a teraz sa Turci s jej pomocou snažia ovplyvňovať EÚ. Nedávno napríklad Turecko pohrozilo, že ak nebudú zrušené víza pre jeho občanov cestujúcich do únie, prestane prijímať utečencov vrátených z krajín 28-čky.