Grécko tento rok zaznamenalo 65 prípadov malárie. Chorobu obvyklú v tropických oblastiach podľa gréckych úradov do krajiny zavliekli hlavne migranti. Do Grécka sa dostali aj takí, ktorí nákazu rozširujú: priamo na gréckom území nakazili najmenej štyri osoby, informovali dnes grécke médiá s odvolaním sa na zdravotnícke zdroje.
Podľa gréckeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb z 61 prípadov "dovozu" choroby do krajiny ich je 50 pripočítaných na vrub prisťahovalcom, z toho 43 z indického subkontinentu a siedmich z Afriky. Ďalších 11 nakazených sú grécki občania, ktorí si chorobu priviezli zo svojich ciest v tropických oblastiach.
Zákaz vykonávania odberov
Grécke úrady upokojujú, že šírenie choroby je obmedzené a vzhľadom k zemepisnej polohe krajiny nie je až tak prekvapivé. Prítomnosť nákazy však viedla k uvaleniu zákazu vykonávania odberov krvi od darcov v 12 okresoch na polostrove Peloponéz a tiež v druhom najväčšom meste, severogréckom Solúne.
Malária nie je smrteľná ak sa včas lieči, čo sa deje v Európe, nie ale v chudobných tropických pásmách, kde ročne na chorobu zomierajú státisíce ľudí.
Maláriu prenášajú komáre
Maláriu prenášajú samičky komára rodu Anopheles. Parazity sa množia v červených krvinkách, ktoré prasknú, čo parazitom umožní dostať sa do krvného riečišťa. K príznakom patrí horúčka, zimnica, potenie, bolesti kĺbov a hlavy, vracanie a kŕče.
Na chorobu sa aplikujú takzvaná antimalariká, ktorá zmierňujú príznaky choroby a zabraňujú komplikáciám, napríklad neurologickým poškodením. Najstarším z antimalarík je prírodný chinín, alkaloid z kôry chinínovníka.