Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki sa dnes na Medzinárodnom trestnom tribunáli (ICC) v Haagu priznal k úmyselnému ničeniu pamiatok v Timbuktu, čo sa podľa haagskej konvencie z roku 1954 považuje za vojnový zločin.
Hrozí mu až 30 rokov väzenia. Je to prvýkrát, čo ICC niekoho súdi kvôli ničeniu kultúrneho dedičstva a tiež prvýkrát, čo pred tribunálom stál člen islamistického zoskupenia, uviedol spravodajský server BBC.
"Ľutujem, že musím povedať, že všetko, čo som doteraz počul, je pravda a popisuje to skutočnosť. Je mi to naozaj ľúto, a ľutujem všetky škody, ktoré moje činy spôsobili," povedal po prečítaní obžaloby Faki, kým oznámil, že priznáva vinu.
Vo svojej reči pred tribunálom tiež vyzval všetkých moslimov, aby sa nedopúšťali podobných činov, aké spáchal on sám. "Nevedú k ničomu dobrému pre ľudstvo," povedal.
Vzhľadom k tomu, že sa Faki priznal, sa očakáva rozhodnutie o výške trestu počas jedného týždňa. Maximálny možný trest je 30 rokov väzenia, obžaloba však uviedla, že bude žiadať rozsudok medzi deviatimi a 11 rokmi väzenia.
Faki patrí k skupine Ansar Dine, ktorá je napojená na severoafrickú odnož teroristickej organizácie al-Kájda. V roku 2012 tako skupina po obsadení mesta Timbuktu začala ničiť svätyne a hrobky uctievaných mužov.
Podľa obžaloby zlikvidovala deväť mauzóleí a vstupnú bránu do mešity. Väčšina zničených pamiatok pochádzala zo 14. storočia. Islamisti ich ničili, pretože ich považovali za svätokrádežné.
Radikálov vytlačili z Timbuktu v roku 2013 malijskí a francúzski vojaci. Faki utiekol do Nigeru, ktorého vláda ho ale odovzdala justícii, keď na neho ICC vydal medzinárodný zatykač.
Timbuktu leží na starej saharskej obchodnej ceste a na vrchole svojej slávy v 15. a 16. storočí bolo toto mesto centrom islamskej kultúry a vzdelanosti. Na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je mesto od roku 1988 vďaka svojim trom mešitám a 16 cintorínom a mauzóleu.