sýria zbraneReuters
StoryEditor

Za to, že vyvezené zbrane končia v Sýrii nenesieme zodpovednosť, tvrdí Gajdoš

26.08.2016, 15:30
Autor:
TASRTASRČTKČTK
Slovensko podľa odborníkov výrazne prispieva ku konfliktu, ktorý vyhnal zo Sýrie milióny ľudí.

Slovensko nenesie zodpovednosť za to, ak zbrane vyvezené z jeho územia skončili v Sýrii zmietanej vojnovým konfliktom. Nepriamo to dnes uviedol minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS), ktorý reagoval na informácie RTVS.

Telerozhlas vo svojich hlavných televíznych správach informoval vo štvrtok (25.8.) o tom, že Slovensko vlani vyviezlo do Saudskej Arábie 40 000 útočných pušiek, viac ako tisíc mínometov, 14 raketometov, takmer 500 ťažkých guľometov a viac ako 1500 protipancierových striel.

Zoznam zverejnila OSN aj napriek tomu, že Slovensko požiadalo o výnimku zo zverejňovania výročných správ o exporte zbraní. Zbrane podľa odborníkov skončili vo vojnou zmietanej Sýrii, Slovensko tým podľa nich výrazne prispieva ku konfliktu, ktorý vyhnal zo Sýrie milióny ľudí.

„Čo sa týka záležitosti predaja zbraní, tak ako povedal pán predseda vlády, je to obchod, ktorý realizuje nielen Slovensko, ale aj ostatné štáty sveta,“ reagoval dnes minister Gajdoš.

Pripomenul, že pri obchode so zbraňami platia prísne pravidlá, ktoré zaväzujú aj konečného užívateľa. „Konečný užívateľ zodpovedá za to, akým spôsobom použije alebo, prepáčte za výraz, zneužije tieto zbrane,“ zdôraznil minister.

Podobné vyjadrenie zaznelo koncom júla aj z úst premiéra Roberta Fica (Smer-SD), podľa ktorého vláda a jej predseda nezodpovedajú za to, ak sa niekde v zahraničí objavia zbrane zo Slovenska.

"Zbraň je normálny biznisový produkt. Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém," vysvetlil premiér.

"Jediné logické vysvetlenie toho, že tie zbrane tam posielame, je to, že tá krajina ich presúva niekam ďalej. Podľa všetkých podozrení nakoniec končia v Sýrii alebo Jemene," povedal Slovenskému rozhlasu analytik Martin Dubéci. Saudská Arábia má podľa neho modernú armádu, ktorá nakupuje najnovšie technológie a nepotrebuje vojenský tovar z východnej Európy.

Britský denník The Guardian a viacero tlačových agentúr v júli informovali, že niekoľko stredoeurópskych a východoeurópskych štátov v posledných štyroch rokoch schválilo diskrétny predaj zbraní v hodnote viac ako jedna miliarda eur do krajín na Blízkom východe, o ktorých bolo známe, že dodávajú zbrane Sýrii.

Medzi tieto krajiny patrilo aj Slovensko, uvádza sa v správe tímu investigatívnych novinárov. Denník pripomenul, že išlo o predaj tisícov útočných zbraní, ako sú útočné pušky AK-47, mínomety, raketomety, protitankové zbrane a guľomety. Tie boli dodávané po novej balkánskej trase na Arabský polostrov a do krajín susediacich so Sýriou.

01 - Modified: 2023-03-28 05:12:03 - Feat.: - Title: Pri nehode autobusu v Saudskj Arábii zahynulo najmenej 20 pútnikov 02 - Modified: 2023-03-27 14:48:49 - Feat.: - Title: Saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco investuje miliardy do čínskeho petrochemického priemyslu 03 - Modified: 2023-03-27 08:37:52 - Feat.: - Title: Šéf saudskej banky SNB odstúpil po nepodarenej investícii do Credit Suisse 04 - Modified: 2023-03-25 09:24:57 - Feat.: - Title: Počet obetí amerických náletov na proiránskych bojovníkov v Sýrii stúpol na 19, vinia ich z útoku dronom 05 - Modified: 2023-03-23 12:13:46 - Feat.: - Title: Ozbrojené ruské stíhačky prelietavajú takmer každý deň nad základňou USA v Sýrii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. marec 2023 19:31