Psychologický dosah tejto situácie na mladých Izraelčanov je devastujúci, napísal spravodajský server BBC News.
Podľa nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnilo Izraelské stredisko pre liečbu psychotraumy (ICPT), bolo medzi mládežou v Jeruzaleme 50 percent dospievajúcich vystavených útoku a 20 percent stratilo príbuzných. Deti, ktoré sa stali svedkami útokov, môžu trpieť desivými spomienkami na incident a trvalým pocitom extrémneho napätia. Môžu sa tiež vedome vyhýbať miestam a situáciám podobným tým, v ktorých sa útok uskutočnil - napríklad cestovaniu autobusom. Z dlhodobého hľadiska tí, ktorí trpia traumou, vykazujú tiež známky zvýšeného riskantného správania vrátane alkoholizmu a bezohľadného šoférovania. Napriek tomu vedci zistili, že izraelské deti sú "nezvyčajne nezdolné" a že len pri piatich percentách z nich sa v plnej miere rozvinula posttraumatická stresová porucha.
Štúdia izraelského Strediska pre liečbu psychotraumy zistila, že mladí ľudia žijúci v osadách na západnom brehu Jordánu a v Gaze sú menej vnímavejší voči traumám napriek tomu, že sú vystavení častejším útokom. Roni Berger z izraelského Strediska pre obete teroru a vojny je presvedčený, že osadníkom pomáha žiť v nebezpečnom prostredí ideológie.
Doktorka Ruth Pat-Horencyzková z ICTP je presvedčená, že dlhodobý vplyv traumy by mohol byť citeľný v celej izraelskej spoločnosti. "Ľudia, ktorí trpia posttraumatickou stresovou poruchou, sa s väčšou pravdepodobnosťou priklonia k extrémistickej politike a k násilným riešeniam konfliktu," hovorí.
Aj podľa jej kolegu Roniho Bergera je dlhodobý vplyv traumy na deti znepokojivý. "Začnú veriť, že násilie je jediným riešením konfliktu a osvoja si stereotypný názor na Palestínčanov. Mali by sme mať strach o budúcnosť."
StoryEditor
Traumatizovaná generácia
Približne 473 izraelských civilistov bolo v Izraeli od roku 2 000 zabitých a 3 000 zranených pri útokoch palestínskych radikálov.