Pätnásťročné dievča pôvodom zo Saudskej Arábie sa rozhodlo bojovať za práva moslimských žien v trochu netradičnom odvetví. Snaží sa presadiť zavedenie špeciálnej sady emotikonov, ktoré by vyobrazovali ženy v tradičných šatkách vrátane hidžábu.
Rajúf Alhumedíová teraz žije v Berlíne. Pochádza však zo Saudskej Arábie a je praktizujúcou moslimkou. K jej viere patrí tiež zahaľovanie hlavy do tradičných šatiek. Vadilo jej, že práve ženy odeté do týchto šatiek nie sú zastúpené medzi takzvanými emotikonmi, ktorými sa v internetovej komunikácii vyjadrujú emócie.
Navrhla emotikony
Rozhodla sa to zmeniť. "Fakt, že neexistuje emotikon, ktorý by reprezentoval mňa a milióny ďalších žien z celého sveta nosiacich hidžáb, mi príde neuveriteľný," zverila sa Rajúf reportérom servera CNN. Dala sa preto do boja za rozšírenie palety štandardizovaných emotikonov.
Navrhla sadu emotikonov žien v tradičných šatkách vrátane hidžábu a spísala dlhý list, v ktorom vysvetľuje, prečo by sa mala ponuka emotikonov rozrásť. List poslala do The Unicode Consortium, neziskovej organizácie, ktorá okrem iného hodnotí a vymýšľa nové emotikony. Odpoveď prišla vzápätí.
Predstúpi pred komisiu
"Je to silná, oduševnená a dobre formulovaná žiadosť," myslí si o nápade Rajúf Jennifer 8. Lee, členka komisie The Unicode Consortium. O snahách mladej Saudky začali informovať veľké zahraničné servery. Rajúf sa dočkala pochvaly od významných osobností internetu. Podporil ju napríklad Alexis Ohanian, spoluzakladateľ servera Reddit.
Podľa Rajúf by mali jednotlivé náboženstvá a kultúry dostať priestor vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti. "Ľudia všeobecne prahnú po rozmanitosti," myslí si. Svoj návrh teraz bude môcť obhájiť osobne. Pred komisiu The Unicode Consortium by mala predstúpiť v novembri tohto roku.