Rusko chce do najbližších prezidentských volieb uskutočniť rozsiahlu reformu bezpečnostných zložiek, ktoré by malo zastrešiť novozriadené ministerstvo štátnej bezpečnosti. Oznámil to dnes obvykle dobre informovaný denník Kommersant s odvolaním sa na nemenované zdroje. Kremeľ odmietol informáciu potvrdiť.
Do roku 2018 by sa súčasťou nového ministerstva mala stať kontrarozviedka FSB, kremeľská ochranka FSO a zahraničná rozviedka SVR. Ministerstvo pre mimoriadne udalosti by sa malo zrušiť a jeho kompetencie rozdeliť medzi ministerstvo obrany a vnútra, uviedol ruský denník.
Plánovaná reforma by podľa ruského denníka mala prispieť k efektívnejšiemu riadeniu bezpečnostných a policajných štruktúr a k potlačeniu korupcie v ich radoch.
Reforma už fakticky začala, keď prezident Vladimír Putin v apríli miesto vojsk ministerstva vnútra zriadil Národnú gardu a právomoci väzenskej a migračnej služby previedol pod ministerstvo vnútra, napísal Kommersant.
Podľa jeho zdrojov bude základom nového rezortu tajná služba FSB, ktorá dostane v rámci ministerstva prakticky rovnaké právomoci, aké mal sovietsky Výbor štátnej bezpečnosti, obávaná tajná služba KGB.
Ministerstvo štátnej bezpečnosti (MGB) v sovietskej ére existovalo. Fungovalo krátko vo vojnovom roku 1941, a potom medzi rokmi 1946-53, teda v období tvrdých stalinských represií. Jeho najdlhšie slúžiaci šéf Viktor Abakumov bol v roku 1954 popravený.
Reforma má podľa Kommersantu stáť nemalé prostriedky. Len na výplatu finančných kompenzácií prepusteným zamestnancom budú potrebné miliardy rubľov. Súčasťou zmien má byť aj odstránenie doterajších šéfov bezpečnostných zložiek vrátane predsedu vyšetrovacieho výboru (SKR, obdoba americkej FBI) Alexandra Bastrykina.
Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov dnes odmietol informácie Kommersantu o vzniku ministerstva štátnej bezpečnosti potvrdiť.