Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 13:00

Čína zrejme stratila kontrolu nad svojou vesmírnou stanicou. Nevie, kam a kedy dopadne

Predstavitelia čínskeho vesmírneho programu uviedli, že laboratórium "splnilo svoju historickú misiu".

Čína zrejme stratila kontrolu nad svojou vesmírnou stanicou. Nevie, kam a kedy dopadne
Zdroj: Reuters

Čína pravdepodobne stratila kontrolu nad svojou prvou experimentálnou vesmírnou stanicou Tchien-kung 1. Aparát s hmotnosťou 8,5 tony by sa mal zrútiť na Zem v roku 2017, napísal dnes britský denník The Guardian.

Čína minulý týždeň vypustila do kozmu svoje druhé experimentálne laboratórium Tchien-kung 2 v rámci príprav na umiestnenie vlastnej stálej vesmírnej stanice s kozmonautmi na obežnú dráhu okolo Zeme. Tá by podľa plánov Pekingu mala fungovať okolo roku 2022.

Predstavitelia čínskeho vesmírneho programu pri vypúšťaní druhého pokusného laboratória uviedli, že prvé laboratórium Tchien-kung 1 (Nebeský palác), ktoré bolo na obežnú dráhu umiestnené v roku 2011, "splnilo svoju historickú misiu".

Laboratórium Tchien-kung 1 teraz neporušené obieha okolo Zeme vo výške 370 kilometrov a očakáva sa, že koncom roka 2017 vstúpi do atmosféry Zeme, oznámila tlačová agentúra Nová Čína.

Vysoká predstaviteľka čínskeho vesmírneho programu Wu Pching povedala, že laboratórium Tchien-kung 1 bolo v prevádzke 4,5 roka. To je o 2,5 roka dlhšie, než je doba, na akú bola jeho prevádzka plánovaná.

"Na základe našich výpočtov a analýz väčšina častí vesmírneho laboratória pri páde zhorí," vyhlásila Wu. Podľa nej je nepravdepodobné, že by úlomky laboratóriá mohli postihnúť leteckú prevádzku či spôsobiť škody na Zemi.

"Teraz bude Čína pokračovať v monitorovaní laboratória Tchien-kung 1 a posilní systém včasného varovania pred možnou kolíziou," konštatovala Wu. Ak to bude potrebné, Čína vraj tiež zverejní časovú prognózu ohľadom zrútenia vesmírnej stanice na Zem.

Harvardský astrofyzik Jonathan McDowell vyhlásil, že tieto správy naznačujú, že Čína stratila nad laboratóriom kontrolu. Ak to tak je, potom bude nemožné predpovedať, kam jeho trosky dopadnú, dodal.

"Ani pár dní pred návratom laboratória do atmosféry pravdepodobne nebudeme schopní určiť s väčšou presnosťou než nejakých plus mínus šesť, sedem hodín, kedy sa laboratórium zrúti. A ak nevieme, kedy sa zrúti, znamená to, že ani nevieme, kam sa zrúti," povedal McDowell.

Základný modul pre prvú stálu čínsku vesmírnu stanicu plánuje Čína inštalovať na obežnej dráhe okolo roku 2018. V prevádzke by mala byť stanica zhruba v roku 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.