Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2016, 14:40

Číňania sfušovali opravu slávneho múru. Veľkolepý skvost zaliali betónom

Rekonštrukcia jedného z úsekov Veľkého čínskeho múru skončila fiaskom.

Číňania sfušovali opravu slávneho múru. Veľkolepý skvost zaliali betónom
Zdroj: TASR/AP

Schátraná časť majestátneho opevnenia prišla o zvyšky cimburia, robotníci vrchol múru zarovnali a vyplnili ju betónom. Miestni sa teraz sťažujú na odliv turistov. Ruiny múru priťahovali maliarov a fotografov, tí sa však "opravenému" úseku oblúkom vyhýbajú.

Neodborný pokus o opravu jedného z odľahlých a schátraných úsekov Veľkého čínskeho múru začal už v roku 2014. Rekonštrukciu nariadili úrady v okrese Suej-čung, ktorý leží asi 300 kilometrov východne od Pekingu. Úradníci sa báli o bezpečnosť ľudí. Táto časť opevnenia je síce pre verejnosť neprístupná, turistov napriek tomu lákala. Pri návšteve im hrozilo vážne zranenie od padajúceho kamenia.

"Pokus o rekonštrukciu dopadol veľmi zle"

Robotníci si však s rekonštrukciou pamiatky zaradenej na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO nevedeli rady, na dôkladnú opravu navyše zrejme nemali ani prostriedky.

Pod ich rukami nakoniec zo schátraného opevnenia zmizli posledné zvyšky cimburia a nahradila ich jednoliata plocha spevnená bielym betónom.

"Pokus o rekonštrukciu dopadol veľmi zle. Narušil pôvodný vzhľad Veľkého čínskeho múru a zobral ľuďom časť ich histórie. Miestna vláda mala síce dobré úmysly a snažila sa kamennú stenu obnoviť, ale výsledok je presne opačný," uviedol pre televíziu CNN Tung Jao-chuej, zástupca riaditeľa čínskej Spoločnosti pre Veľký čínsky múr.

"Moji hostia sa tiež sťažujú. Mnohí z nich sú nadšenci fotografovania alebo študenti výtvarného umenia. Sem sa už nikdy nevrátia," povedala magazínu Time 60-ročná pani Jü, ktorá neďaleko múrov prevádzkuje malý penzión.

Pri oprave museli použiť ryžu

Nečakaný výsledok rekonštrukcie niektorým Číňanom pripomenul plány, ktoré mala s Veľkým čínskym múrom v tridsiatych rokoch vtedajšia vláda. Urbanisti nacionalistického Kuomintangu zvažovali, že by sa opevnenie dalo prestavať na diaľnicu. Peking by ľahko prepojila s provinciami Kan-su, Šen-si a Šan-si.
Z úvah nakoniec zišlo. Novo zarovnaný povrch múru však podľa niektorých kritikov viac ako čokoľvek iné pripomína práve cestu. Tung Jao-chuej považuje sfušovanú rekonštrukciu za jasný signál, že by sa o údržbu najväčšej stavby, ktorú kedy ľudstvo vytvorilo, mala dôsledne starať centrálna vláda v Pekingu.

Nemožno totiž povedať, že by Číňania údržbu svojho historického dedičstva všeobecne zanedbávali. Keď napríklad polmiliónové mesto Si-čchang tento rok na jar rekonštruovalo staré mestské hradby, pamiatkari robotníkom nariadili dôsledne lipnúť na pôvodných stavebných postupoch z doby pred tisíckami rokov. Ako spojivo museli použiť 50 ton ryže, ktorú rozvarili v kotloch priamo pod hradbami.

Veľký čínsky múr nechala v podobe, akú poznajú dnešní turisti, vybudovať dynastia Ming. Výstavba opevnenia, ktoré aj s odbočkami dosahuje dĺžku bezmála 8 900 kilometrov, prebiehala od 14. až do 17. storočia. Na niektorých miestach je prerušená, inde sa naopak tiahne hneď v niekoľkých líniách. Podobné opevnenia budovali aj ďalšie čínskej dynastie, často však len z dreva či hliny.

Čínu mal múr chrániť najmä pred kočovnými nájazdníkmi zo susedného Mongolska. Súčasťou múru boli aj hliadkové veže, zbrojnice a kasárne. Ich posádky sa na diaľku dorozumievali dymovými signálmi.

Na zozname svetového dedičstva UNESCO figuruje od roku 1987, o dvadsať rokov neskôr bola v celosvetovej ankete vybraná medzi sedem novodobých divov sveta. Časť múru Číňania reštaurovali a otvorili turistom, v odľahlých oblastiach však chátra a miestni ho často rozoberajú ako stavebný materiál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.