StoryEditor

Obchodný dlh bývalého ZSSR neprevýši 2,2 -- 2,3 mld. dolárov

28.08.2002, 00:00

Dnes podpíšu predstavitelia slovenskej a ruskej vlády -- štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Vladimil Podstránsky a námestník ministra financií Ruskej federácie Sergej Ivanič Kolotuchin -- Protokol zmien Dohody medzi vládou SR a vládou RF o riešení zadlženosti bývalého ZSSR a RF voči SR z 24. júna 1994. Pár dní pred podpisom deblokačných zmlúv poskytol Sergej I. Kolotuchin rozhovor agentúre Interfax, kde sa vyjadruje k vyrovnávaniu zahraničného dlhu Ruska.

Čo sa týka splácania zahraničného dlhu, rok 2003 bude rekordným.
-- Viem, na čo narážate, preto budem odpovedať priamo a jednoznačne -- nesplácanie zahraničného dlhu v roku 2003 nehrozí, bez ohľadu na veľké dlhové záväzky. Čudujem sa, že otázka defaultu sa objavila znovu. Schopnosť krajiny splácať zahraničný dlh sa určuje predovšetkým na základe jej platobnej bilancie a zlatej a devízovej rezervy. Zlaté a devízové rezervy Centrálnej banky RF sú v súčasnosti vysoké ako nikdy predtým. Počas finančnej krízy v roku 1998 ich maximálna výška bola 12 -- 13 mld. dolárov, dnes sa ich objem približuje k 50 mld. dolárov. To sú neporovnateľné cifry. Súčasný objem rezerv Centrálnej banky stačí na to, aby sa splácal zahraničný dlh nielen v roku 2003, ale aj počas nasledujúcich rokov.
Ale dlhové záväzky sú i tak obrovské.
-- Objem sumy, ktorá sa musí v roku 2003 splatiť, sa v porovnaní s týmto rokom zväčší o 2,8 mld. dolárov na 17,3 mld. dolárov, ale tento nárast sprevádza rýchlejší rast zlatých a devízových rezerv.
Rusko prakticky uzavrelo dlhový problém bývalého Sovietskeho zväzu. Zostal len obchodný dlh? Prečo trvá jeho reštrukturalizácia a vydávanie eurobondov tak dlho?
-- Neočakávali sme, že sa stretneme s takým množstvom problémov. Vynaložili sme značné úsilie na ich vyriešenie. Je to pochopiteľné, celý obchodný dlh vznikol pred viac než 10 rokmi. Pre nás bolo vypracovanie technických aspektov dlhu veľmi dôležité, aby sme sa vyhli prijatiu zbytočných záväzkov týkajúcich sa zahraničného dlhu. Myslím si však, že reštrukturalizácia zahraničného dlhu a emisia eurobondov sa môže začať koncom septembra.
Je Rusko pripravené uznať celý sovietsky obchodný dlh?
-- Vláda vypracovala prísne kritériá. Reštrukturalizácii podlieha obchodný dlh, ktorý vznikol na základe dohôd uzavretých do 31. decembra 1991 a iba dlhy, ktoré vznikli faktickou dodávkou tovaru, keď tieto tovary prešli cez colné územie bývalého Sovietskeho zväzu. Rozlišuje sa medzi centralizovanými dodávkami, keď sovietske zahraničnoobchodné organizácie kupovali tovary na zákazku štátu a dodávkami pre ich vlastnú obchodnú činnosť. Bolo pre nás veľmi dôležité oddeliť tie dlhy, ktoré vznikli ako výsledok obchodnej činnosti zahraničnoobchodných spoločnosti. Tieto nepatria k dlhom štátu a situáciu musia riešiť bývalé spoločnosti. Keď zoberieme do úvahy tieto faktory, maximálny objem obchodného dlhu bývalého Sovietskeho zväzu, ktorý bude treba splatiť, neprevýši 2,2 -- 2,3 mld. dolárov bez pripísaných úrokov.
Experti však odhadujú túto časť dlhu na 6 mld. dolárov.
-- Táto suma zahŕňa aj dlh voči obchodným veriteľom, dlh voči Medzinárodnej investičnej banke a Medzinárodnej banke pre hospodársku spoluprácu, a tiež úroky rozvrhnuté podľa podmienok vyrovnávania dlhu bývalého ZSSR pred Londýnskym klubom veriteľov.
Do vašej kompetencie patrí aj realizácia nových pôžičiek. Aké sú perspektívy v tejto oblasti?
-- Na budúci rok chceme získať právo umiestniť na zahraničných kapitálových trhoch eurobondy za 1,25 mld. dolárov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. január 2026 20:13