TASR/AP
StoryEditor

Čo sa stane, keď zomrie kráľovná? V hre je operácia jednorožec aj prípravy na dopravný kolaps

03.09.2021, 16:34
Autor:
TASRTASR
O úmrtí panovníčky sa ako prví dozvedia predstavitelia vlády prostredníctvom telefónu.

Sled udalostí, ktorý bude nasledovať po smrti britskej kráľovnej Alžbety II., má kódové označenie Operácia London Bridge. V piatok o tom informoval server Politico, ktorý má k dispozícii tajné dokumenty britskej vlády.

V nich je opísaný presný postup toho, čo budú vládne orgány robiť v prípade úmrtia panovníčky.
"Dokumenty ukazujú mimoriadnu úroveň zapojenia všetkých orgánov britskej vlády vrátane rozsiahlej bezpečnostnej operácie zameranej na zvládnutie bezprecedentných davov ľudí a dopravného chaosu," približuje Politico.

Podľa britského denníka The Guardian bude po úmrtí kráľovnej zohrávať významnú úlohu aj stratégia v prístupe k sociálnym sieťam. Webová stránka kráľovskej rodiny sa kompletne prefarbí na čierno.

Bude tam len krátky oznam o tom, že kráľovná zomrela. Internetové stránky vlády aj všetky vládne účty na sociálnych sieťach budú zobrazovať čierny banner. Neurgentný obsah nebude zverejňovaný.

O úmrtí panovníčky sa ako prví dozvedia predstavitelia vlády prostredníctvom telefónu. Osobný tajomník kráľovnej zatelefonuje premiérovi a oznámi mu, že Alžbeta II. zomrela. Telefonicky sa o smrti panovníčky dozvedia aj ostatní ministri a vysokopostavení štátni úradníci. Deň úmrtia kráľovnej je označený ako "D-Day".

"D-Day+1" označuje prvý deň po úmrtí kráľovnej. Princ Charles bude oficiálne vyhlásený za nového kráľa. O 15.30 h miestneho času príde predseda vlády s celým kabinetom na audienciu k novému panovníkovi.
V "D-Day+2" bude rakva prevezená do Buckinghamského paláca.

Ak kráľovná zomrie vo svojej rezidencii v Norfolku, bude do Londýna prevezená vlakom. Ak zomrie v Škótsku, úrady aktivujú operáciu "Jednorožec" (Unicorn). V opačnom prípade bude aktivovaná operácia "Overstudy" ktorá počíta s leteckým transportom.

Štátny pohreb Alžbety II. sa uskutoční až na desiaty deň (D-Day+10) vo Westminsterskej katedrále v Londýne. Napoludnie bude celá monarchia držať dve minúty ticha. Kráľovná bude pochovaná v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. po boku svojho manžela princa Philipa, ktorý zomrel 17. apríla.

Server Politico pripomenul, že "kráľovná, ktorá má 95 rokov, je podľa všetkého v dobrom zdravotnom stave a neexistuje žiadny náznak toho, že by sa tieto plány" mali v dohľadnej dobe uskutočniť. Po prvý raz v histórii má ale verejnosť možnosť nahliadnuť do zložitých postupov v prípade úmrtia Alžbety II.

01 - Modified: 2022-04-20 14:26:44 - Feat.: - Title: Briti nežijú len vojnou. Harry a Meghan na seba opäť strhli pozornosť, vojvodkyňa sa obklopila luxusom 02 - Modified: 2022-04-11 09:08:22 - Feat.: - Title: Kráľovná Alžbeta II. prehovorila o ochorení. Obavy o jej zdravie však pretrvávajú 03 - Modified: 2022-02-20 11:24:14 - Feat.: - Title: Britská kráľovná Alžbeta II. má covid 04 - Modified: 2022-02-18 10:17:55 - Feat.: - Title: Kúpené vyznamenania, milióny pre obeť princa Andrewa. Povesť kráľovskej rodiny sa rúca 05 - Modified: 2022-02-06 18:32:13 - Feat.: - Title: Kráľovná, študentka, matka aj dievčatko: Tieto snímky vám predstavia Alžbetu II. tak, ako ju nepoznáte
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2023 03:34