Účasť na dnešnom referende o utečeneckých kvótach v Maďarsku bude nad 40 percent, avšak podľa predsedu Národnej volebnej komisie (NVK) Andrása Patyiho nepresiahne hranicu potrebnú k platnosti plebiscitu, čo je 50 percent.
Predsedníčka Národnej volebnej kancelárie (NVI) Ilona Pálffyová na schôdzke NVK povedala, že do 15.00 h svoj hlas odovzdalo 30,66 percenta oprávnených voličov, informovala agentúra MTI.
Hlasovanie prebehlo bez incidentov
Patyi pripomenul, že v referende v roku 2008 dosiahla účasť voličov o 15.00 h 37,7 percenta, preto pri terajšom ľudovom hlasovaní možno očakávať, že sa plebiscitu nezúčastní nadpolovičná väčšina voličov.
NVI nezaznamenala počas dňa žiadne vážnejšie incidenty. Volebné miestnosti sa zatvorili o 19.00 h.
Hlasovanie sa začalo o 06.00 h. K platnosti plebiscitu je potrebná nadpolovičná účasť, čo je vyše 4,1 milióna voličov.
"Nezávisle od toho, či plebiscit bude platný alebo nie, bude mať zákonodarné následky," vyhlásil v Debrecíne pri odchode z volebnej miestnosti predseda parlamentnej frakcie vládnucej strany Fidesz Lajos Kósa. Podľa neho dôležitý nie je počet odovzdaných hlasov, teda účasť, ale pomer súhlasných a nesúhlasných odpovedí na otázku ľudového hlasovania.
Orbán je hrdý
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán odstúpi zo svojho postu v prípade, že v dnešnom referende voliči neodmietnu utečenecké kvóty. Premiér to povedal novinárom po tom, čo odovzdal svoj hlas vo volebnom okrsku na zugligetskej základnej škole XII. budapeštianskeho obvodu.
Ak však väčšina voličov kvóty odmietne, potom to podľa Orbánových slov poskytne dostatočný mandát parlamentu i vláde aj v prípade, že plebiscit nebude platný.
Premiér zdôraznil, že je hrdý, že Maďari sú prvými, ktorí o tejto otázke hlasujú a dodal, že bude rád, keď tento príklad budú nasledovať aj ďalšie krajiny.
Hlasuje sa aj v zahraničí
V Maďarsku dnes o 06.00 h otvorili 10 331 volebných miestnosti, v ktorých sa spolu so 105 volebnými miestnosťami na zahraničných zastupiteľských úradoch Maďarska mohlo vyše osem miliónov oprávnených voličov vyjadriť v referende.
Otázka znela: "Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?"
Plebiscitu sa mohli zúčastniť aj držitelia maďarského občianstva, ktorí žijú v zahraničí, ako aj študenti či Maďari pracujúci v zahraničí.
Otázku ľudového hlasovania predložila maďarská vláda Národnej volebnej komisii (NVK) 24. februára. Prezident János Áder vypísal referendum na 2. októbra.