Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2016, 19:22

Šéf OSN je známy. Lajčák utrpel prehru

Šéf OSN je známy. Lajčák utrpel prehru
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada OSN sa dnes jednohlasne dohodla na osobe nového generálneho tajomníka OSN: niekdajší portugalský premiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres vyšiel ako favorit zo šiestich kôl neoficiálneho hlasovania o kandidátoch.

Znamená to tak, že kandidát Ficovej vlády Miroslav Lajčák v boji o post šéf OSN prehral.

V New Yorku to dnes oznámil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, obklopený veľvyslancami zvyšných 14 členských krajín BR OSN.

Podľa Čurkina je nepravdepodobné, že by jeho voľbu niektorý z členov BR OSN vetoval, informovala tlačová agentúra DPA.

Guterres zvíťazil vo všetkých šiestich neoficiálnych hlasovaniach. V dnešnom šiestom kole, v ktorom piati stáli členovia BR OSN hlasovali s inak sfarbenými hlasovacími lístkami, dostal 13 hlasov "za", žiaden hlas "proti" a dva hlasy "nevyjadrujem sa".

Čurkin povedal, že sa BR OSN zíde vo štvrtok dopoludnia, aby oficiálne Guterresa schválila a odporučila jeho kandidatúru 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN, ktoré by malo túto voľbu hlasovaním potvrdiť.

"Bola dosiahnutá dohoda. Členova BR OSN ma zvolia za nového generálneho tajomníka OSN. Som poctený a šťastný," reagoval Guterres na Twitteri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.