Tohtoročnú Nobelovu cenu za mier získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, ktorý vyrokoval mierovú dohodu s ľavicovými povstalcami z hnutia Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). Dohoda oficiálne ukončila 52-ročnú občiansku vojnu v krajine. Rozhodnutie o cene dnes v Osle oznámil nórsky Nobelov výbor.
Uviedol, že ocenenie Santosovi udelil "za jeho odhodlané úsilie doviesť ku koncu viac ako 50 rokov dlhú občiansku vojnu, ktorá si vyžiadala životy najmenej 220 000 Kolumbijčanov a vyhnala z domovov takmer šesť miliónov ľudí".
Podľa Nobelovho výboru by "ocenenie malo byť tiež vnímané ako pocta kolumbijskému ľudu, ktorý napriek obrovskému utrpeniu nevzdal nádej na spravodlivý mier, a všetkým stranám, ktoré prispeli k mierovému procesu".
"Táto pocta je vzdávaná v neposlednom rade tiež nespočetným obetiam občianskej vojny," dodal Nobelov výbor.
Signatári tohtoročnej dohody, kolumbijský prezident Santos a vrchný veliteľ FARC Timoleon Jiménez zvaný Timošenko, patrili u analytikov aj stávkových kancelárií medzi najviac favorizovaných kandidátov.
Ich nádeje na zisk ocenenia ale podľa mnohých expertov klesli potom, čo obyvatelia Kolumbie cez víkend v referende mierovú dohodu vlády s povstalcami odmietli. Pre dohodu sa v ľudovom hlasovaní vyslovilo 49,8 percenta voličov, zatiaľ čo proti bolo 50,2 percenta. K urnám prišlo len 37 percent ľudí. Ďalší vývoj v Kolumbii je po referende nejasný.
Na Nobelovu cenu za mier bol tento rok nominovaný rekordný počet 370 kandidátov - 228 jednotlivcov a 148 organizácií.
Vlani Nobelovu cenu za mier prekvapivo získala štvorica tuniských organizácií, ktoré prispeli k budovaniu demokracie v Tunisku po roku 2011, kedy sa v krajine uskutočnila prvá z revolúcií "arabskej jari".
Tento týždeň boli ohlásení laureáti štyroch Nobelových cien, okrem ceny za mier tiež Nobelova cena za medicínu, za fyziku a za chémiu. V pondelok je na rade cena za ekonómiu a vo štvrtok za literatúru. Ocenenia sa budú odovzdávať v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela 10. decembra.