Americkí neokonzervatívci slávia ďalšie víťazstvo: Senát podporil vývoj jadrových zbraní, dostatočne malých na to, aby sa dalo uvažovať aj o ich nasadení, nielen o ich zastrašovacom efekte. Vyhovel tak žiadosti prezidenta Georgea W. Busha o zrušenie zákazu výskumu a vývoja taktických zbraní s trhacou silou ekvivalentnou maximálne piatim kilotonám TNT, čo je tretinová hodnota bomby zvrhnutej počas druhej svetovej vojny na Hirošimu, kde vtedy zahynulo viac ako 100-tisíc ľudí. Demokrati upozornili, že tento krok spustí nové preteky v zbrojení a zvýši riziko jadrovej vojny.
Ministerstvo obrany Spojených štátov žiadalo 400,5 miliardy dolárov: z toho 21 miliónov na dva programy vývoja jadrových zbraní -- "jadrové kladivá", ktoré budú schopné zasiahnuť podzemné bunkre nepriateľa, a jadrové hlavice s malou trhavou silou, tzv. mini-nuke.
Republikáni, ktorí kontrolujú Senát, pritom zavrhli návrh demokratov, ktorí žiadali povolenie výskumu, ale zákaz vývoja. Schválenie podobného návrhu Snemovňou reprezentantov, ktorú takisto kontrolujú republikáni, sa považuje za pravdepodobné.
"Administratíva chce zbrane len študovať," tvrdí minister obrany Donald Rumsfeld, "nemá v pláne ich vyvýjať ani použiť." Generál Richard Myers na mítingu Pentagónu presviedčal, že jadrové hlavice sú schopné zničiť biologické a chemické zbrane a na rozdiel od konvenčných zbraní nespôsobia rozptyl nebezpečných látok. "Lúče gama sú schopné zničiť spóry antraxu a chemické zmesi."
Experti však považujú predstavu atómovej bomby "bezpečnej pre životy ľudí" za nebezpečnú ilúziu. "Žiadna strela nedokáže preniknúť do zeme tak hlboko, aby stlmila explóziu atómovej bomby," varuje fyzik Robert Nelson z Federácie amerických vedcov. A demokrati nahlas zapochybovali, či administratíva investuje do výskumu a nebude pomýšľať na ich použitie.
"Kvôli plánom darebáckych štátov a teroristom nemôžeme tak ako doteraz len reagovať... nemôžeme dopustiť, aby udreli ako prví... Aby sme tomu zabránili, budú Spojené štáty konať preventívne (teda ako prvé)," hovorí sa v novej bezpečnostnej doktríne USA.
Obavy z naštartovania vývoja jadrových zbraní sa začali šíriť aj vo Veľkej Británii. Krajina začala podľa agentúry Reuters regrutovať vedcov pre jadrový program. Inštitút pre jadrové zbrane (AWE) potvrdil, že chce tento rok zamestnať 80 fyzikov a inžinierov a do roku 2008 zvýšiť ich počet na 300, informoval týždenník New Scientist.
Ruský denník Kommersant zasa na margo udalostí podotýka, že Rusko, ktoré kontroluje okolo 40 percent uránového trhu, predáva USA na základe dohody prírodný komponent nízkoobohateného uránu. "Ruský urán pomôže Pentagónu pri výrobe jadrových zbraní novej generácie," skonštatoval. Podľa informácií médií Rada bezpečnosti RF schválila program vývoja novej generácie nestrategických jadrových zbraní v roku 1999.
StoryEditor