Hart a Holmström sú vo vedeckých kruhoch známi predovšetkým vďaka takzvanej teórii kontraktov. Ich práca sa, zjednodušene povedané, sústredí na potreby a podmienky strán, ktoré sa dohodli na kontrakte. Tohtoroční laureáti Hart a Holmström prišli s ekonomickými nástrojmi, ktoré precízne skúmajú zmluvné vzťahy medzi ľuďmi, štátom a súkromnými spoločnosťami a vyhodnocujú ich výhodnosť pre jednotlivé strany.
Brit Oliver Hart pôsobí na americkom Harvarde. Je považovaný za experta na teóriu kontraktu, teóriu firiem, korporátnych financií a zákonov ekonómie. Jeho výskum sa sústredí na to, akú úlohu zohráva pri riadení veľkých spoločností ich vlastnícka štruktúra a zmluvné vzťahy. Hartova práca pojednáva okrem iného o privatizácii verejných služieb a o tom, ako môžu vlády jednotlivých krajín dosiahnuť vyššiu efektívnosť pri nižších nákladoch.
Šesťdesiatsedemročný Fín Bengt R. Holmström je známy najmä vďaka práci na teórii základného agenta. Sústredí sa na v súčasnosti často diskutovanú téma kompenzácií pre vysoko platených manažérov veľkých firiem.
Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela (Sveriges Riksbanks pris aj ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels Minne), bežne označovaná ako Nobelova cena za ekonómiu, je cena udeľovaná od roku 1968 spolu s ostatnými Nobelovými cenami, aj keď fakticky nejde o Nobelovu cenu. Alfred Nobel ju totiž vo svojom závete nezmienil. Zaviedla ju Švédska ríšska banka pri príležitosti 300. výročia svojho vzniku v roku 1969.
Medzi laureátmi ceny za ekonómiu patrí Friedrich A. Hayek, Milton Friedman alebo Paul Krugman. Najviac Nobelových cien za ekonómiu putovalo do Spojených štátov. Vlani si toto prestížne ocenenie odniesol Škót Angus Deaton za analýzu spotreby, chudoby a bohatstva.