Po rokoch sporov rakúska vláda rozhodla o ďalšom osude rodného domu nacistického vodcu Adolfa Hitlera v hornorakúskom mestečku Braunau am Inn. Úrady nechajú stavbu strhnúť, povedal dnes minister vnútra Wolfgang Sobotka agentúre APA.
"Hitlerov dom bude strhnutý," uviedol minister Sobotka. "Pivničný priestor môže zostať, ale na nej vznikne úplne nová budova," dodal. Slúžiť by novo postavený objekt mal charitatívnym alebo administratívnym účelom. Zbúranie domu odporučila pred niekoľkými dňami expertná komisia a ministerstvo sa s jej názorom stotožnilo, uviedol tiež Sobotka.
Už v utorok chce minister v parlamente začať legislatívny proces, na ktorého konci by malo byť strhnutie pamiatkovo chráneného domu, v ktorom sa nacistický vodca 20. apríla 1889 narodil. Nehnuteľnosť totiž rakúskemu štátu zatiaľ nepatrí. Vyvlastnenie domu a odškodnenie majiteľky vláda schválila síce už v júli, teraz ale musí príslušný zákon ešte prijať parlament.
K vyvlastneniu rakúska vláda pristúpila po tom, čo sa niekoľkokrát neúspešne pokúšala primäť majiteľku Gerlinde Pommerovú k odpredaju nehnuteľnosti.
Námietku, že Rakúsko strhnutím domu sťaží vyrovnávanie sa s minulosťou, Sobotka odmieta. Pripomínať si zločiny nacizmu podľa neho možno napríklad v bývalom koncentračnom tábore Mauthausen či v múzeách v St. Pöltene a vo Viedni.
Rakúska vláda podľa neho plánuje naďalej podporovať vedecké spracovanie udalostí nacistického obdobia. Strhnutím domu sa podľa Sobotku naopak zabráni tomu, aby sa objekt stal "pútnickým miestom" neonacistov.
Krátko po takzvanom anšluse Rakúska, teda pripojeniu krajiny k nacistickému Nemecku v roku 1938, vyhlásili nacisti Hitlerov rodný dom za pamiatku. Neskôr fungoval ako výstavná sieň.
Pommerovci získali nehnuteľnosť v reštitúcii v roku 1952 a rakúska vláda si ju od začiatku 70. rokov prenajímala. Do roku 2011 v budove fungovali chránené dielne, v ďalších rokoch bol dom prázdny.