Väčšina Rusov, 57 percent, nič nevie o maďarskom protikomunistickom povstaní v roku 1956. Len každý piaty o ňom "niečo počul" a približne rovnaký počet sa cíti byť dobre informovaný. Vyplýva to z prieskumu ruského nezávislého sociologického strediska Levada, o ktorom dnes informovala agentúra Interfax. Povstanie v Budapešti utopili v krvi sovietske jednotky. Polovička Rusov považuje sovietsky zásah za oprávnený, necelá štvrtina má opačný názor, zvyšok neodpovedal.
Pätina z Rusov, ktorí o dianí v Maďarsku pred pol storočím čosi vedia, hodnotí povstanie ako "podvratnú akciu Západu, pokus znesváriť socialistické krajiny", ďalšia pätina potom ako "pokus protisovietskych a revizionistických síl v maďarskom vedení o prevrat" a "snahu vyrvať Maďarsko zo socialistického tábora". Podľa 16 percent sa v Budapešti odohrala "kontrarevolučná vzbura, vyvolaná opozíciou".
Len 15 percent hovorilo o "ľudovom povstaní proti režimu, nastoleným Sovietskym zväzom".
V októbri 1956 Maďari povstali, aby sa pokúsili zvrhnúť komunistický režim a vymaniť krajinu zo sovietskeho zovretia. Revoltu 4. novembra toho istého roku potlačili sovietske tanky. Zahynulo podľa odhadov až 6000 ľudí. V ďalších týždňoch potom bolo popravených najmenej 225 ľudí a zhruba 20 000 putovalo za mreže.
Väčšina Rusov stále čerpá informácie o dianí vo vlasti a vo svete zo štátnych televízií, ktorým nezávislé médiá vytýkajú "neobjektívny a revizionistický", teda prosovietsky prístup k historickým udalostiam, ktorý však "zapadá do línie" terajšej konfrontácie so Západom.
Na sovietsky vpád do Československa v auguste 1968 sa stredisko Levada pýtalo ruskej verejnosti pri 45. výročí invázie v roku 2013, keď vzťahy Moskvy so Západom ešte neboli tak vyhrotené ako v poslednej dobe. Pri tejto ankete 27 percent opýtaných inváziu schvaľovalo, 29 percent odmietalo a zvyšných 44 percent neodpovedalo.