škótsko nezávislosťReuters
StoryEditor

Škótsko smeruje k referendu o nezávislosti. Vláda zverejnila návrh zákona o jeho konaní

20.10.2016, 14:05
Autor:
TASRTASR
Dokument stanovuje pravidlá pre priebeh kampane, hlasovania a sčítavania odovzdaných hlasov.

Škótska vláda zverejnila dnes návrh zákona o konaní druhého referenda o vyhlásení nezávislosti Škótska od Británie, oznámila dnes stanica BBC.

Takýto plebiscit sa konal aj v roku 2014, vtedy ale 55 percent škótskych voličov hlasovalo proti nezávislosti. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová však hovorí o možnosti usporiadania nového referenda; situácia sa podľa nej totiž zásadne zmenila po júnovom rozhodnutí Britov o odchode z EÚ.

Zverejnenie návrhu zákona o referende je prvým krokom k možnému usporiadaniu nového ľudového hlasovania o škótskej nezávislosti. Po ukončení verejnej konzultácie by mohol o návrhu hlasovať škótsky regionálny parlament, kde majú tesnú väčšinu stúpenci nezávislosti. V prípade jeho schválenia bude Škótsko musieť požiadať britskú vládu, aby konanie plebiscitu povolila.

Samotná Sturgeonová ale tvrdí, že referendum bude vyhlásené len v prípade, ak budú ohrozené škótske národné záujmy. Podľa nej tento scenár nastane napríklad vtedy, ak Londýn odmietne snahy Škótska o to, aby mohlo zostať súčasťou jednotného európskeho trhu aj po odchode Británie z EÚ.

Návrh zákona počíta s tým, že by voliči mali odpovedať na rovnakú otázku ako pred dvoma rokmi ("Malo by Škótsko byť nezávislou krajinou?"), čo však ešte nemusí byť definitívne. Možnosť hlasovať by opäť mali aj tínedžeri vo veku 16 a 17 rokov, ako aj občania EÚ bývajúci v Škótsku. Rovnako ako v prvom referende nebude stanovená minimálna účasť a o výsledku rozhodne jednoduchá väčšina zúčastnených voličov.

Verejná konzultácia k návrhu zákona bude prebiehať do 11. januára budúceho roku. Strany presadzujúce zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve už avizovali, že budú zo všetkých síl bojovať proti konaniu druhého "polarizujúceho" referenda.

V júnovom plebiscite až 62 percent Škótov - na rozdiel od väčšiny britských voličov - hlasovalo za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. K výraznejšiemu posilneniu tábora stúpencov škótskej nezávislosti napriek tomu nedošlo: tesná väčšina voličov stále podporuje zotrvanie v Británii.

Ku konaniu nového referenda sú kvôli jeho neistému výsledku skeptickí aj viacerí predstavitelia Škótskej národnej strany (SNP), ktorú vedie premiérka Sturgeonová.

01 - Modified: 2023-01-28 06:17:03 - Feat.: - Title: Voľby nie sú nutnou zmenou. Po voľbách sa môže vrátiť aj vláda Matoviča alebo Hegera, tvrdí publicista 02 - Modified: 2023-01-24 08:11:30 - Feat.: - Title: Ďalší rozkol v OĽaNO, nezhodnú sa ani na svojom predvolebnom sľube. Nie sme Švajčiarsko, tvrdí Gyimesi 03 - Modified: 2023-01-23 19:00:00 - Feat.: - Title: U Matoviča stratili zmysel pre realitu, za nesplnenú úlohu sme zaplatili 10 miliónov eur (Brífing HN) 04 - Modified: 2023-01-22 14:58:50 - Feat.: - Title: Referendum síce platné nie je, no aspoň pobavilo. Vtipných memečiek je viac ako voličov 05 - Modified: 2023-01-23 10:08:22 - Feat.: - Title: Myslím si, že ak bude mať Pellegrini šancu zostaviť vládu bez Smeru, tak to určite urobí, tvrdí politológ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. február 2023 06:19