Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2016, 19:06

Slovensko pripravuje dôležitú reformu pre Európsku úniu, Fico to oznámil v Bruseli

Slovensko pripravuje v spolupráci s Európskou komisiou alternatívny návrh reformy azylového procesu Európskej únie.

Slovensko pripravuje dôležitú reformu pre Európsku úniu, Fico to oznámil v Bruseli
Zdroj: TASR/AP

Na summite v Bruseli to dnes povedal slovenský premiér Robert Fico. Predstaviť by návrh chcel už budúci týždeň. Povinné kvóty sú podľa neho "politicky mŕtve".

"Každá členská krajina Európskej únie má záujem prejavovať solidaritu," povedal Fico, ktorého krajina v súčasnosti únii predsedá. Solidarita sa podľa neho dá ale prejavovať rôznymi spôsobmi.

Práve nedostatok solidarity krajín východnej časti Európskej únie vrátane Slovenska v migračnej kríze niektorej iné členské krajiny únie, napríklad Taliansko, dlhodobo kritizujú.

Už budúci týždeň by Slovensko chcelo predstaviť prvý náčrt kompromisného návrhu na reformu azylového systému EÚ, na ktorom podľa Fica Bratislava spolupracuje s Európskou komisiou.

O návrhu by šéfovia štátov a vlád európskej dvadsať osmičky mohli rokovať už na decembrovom summite. Fico by pre návrh chcel získať podporu šéfov štátov a vlád krajín únie okrem iného na sérii rokovaní.

Súčasné povinné kvóty schválené na minuloročnom zasadnutí ministrov vnútra EÚ proti vôli Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska, sú podľa slovenského premiéra Fica "politicky mŕtve".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.