Hrdinstvo, vďaka a sloboda sú hlavnými myšlienkami ústredných štátnych osláv 60. výročia vypuknutia maďarskej revolúcie a oslobodzovacieho boja v roku 1956, ktoré sa dnes začali v Budapešti slávnostným vztýčením štátnej vlajky na Kossuthovom námestí.
Vlajku s vojenskou poctou pred stovkami Budapešťanov vztýčili za účasti najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta Jánosa Ádera, predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra a premiéra Viktora Orbána.
Prišiel poľský prezident
Popoludní oslavy pokračujú pred budovou parlamentu prejavom predsedu vlády Orbána a poľského prezidenta Andrzeja Dudu.
Vládna strana Fidesz v stredu vyjadrila obavy z toho, že sa opozícia pokúsi narušiť oficiálne oslavy. Fidesz súčasne protestoval proti nedávnej opozičnej výzve vypískať prejav premiéra Viktora Orbána.
Opozícia demonštruje
Opozičné strany a občianske organizácie pripravili okrem osláv aj protivládnu demonštráciu na Námestí Lujzy Blahovej, na ktorom okrem iných vystúpi s prejavom aj expremiér a predseda Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány.
Samosprávy a občianske združenia oslavujú výročie revolúcie už od piatka množstvom programov po celej krajine, ale aj v zahraničí, kde žijú maďarské spoločenstvá. Počas víkendu platia v hlavnom meste mnohé dopravné obmedzenia a úpravy.
Povstanie utopené v krvi
V Budapešti dnes záujemcovia môžu bezplatne navštíviť múzeum Dom teroru, v ktorom prezentujú hrôzy moci tzv. fašistických šípov Szálasiho - nasledovníkov hitlerovských nacistov, ako aj fungovanie neskoršej tajnej polície komunistického režimu.
V Maďarsku 23. októbra 1956 vypuklo ozbrojené povstanie proti komunistickému režimu. Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali potlačiť revolúciu. Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3-tisíc osôb, 12-tisíc ďalších utrpelo zranenia a približne 200-tisíc ľudí utieklo na Západ.