Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2016, 15:24

Päť rokov ich väznili piráti. "Správali sa k nám ako k zvieratám, museli sme jesť potkany."

Cítim sa ako "chodiaca mŕtvola", povedal po takmer piatich rokoch v zajatí somálskych pirátov Arnel Barbero.

Päť rokov ich väznili piráti. "Správali sa k nám ako k zvieratám, museli sme jesť potkany."
Zdroj: Reuters

Muž, ktorý bol spoločne s 25 kolegami prepustený minulý piatok, v rozhovore pre BBC opísal podmienky, v ktorých zajatci prežívali. Jedli, čo im prišlo pod ruky, a trpeli smädom. Dvaja rukojemníci počas väznenia podľahli chorobám.

"Zjete čokoľvek, aj keď sa vám to nepáči. Ste hladní, tak jete," povedal BBC Barbero. "Zjete napríklad potkana, uvaríte si ho," uviedol príklad. Piráti sa vraj k zajatej posádke rybárskej lode Naham 3 správali ako k zvieratám.

Barbero dodal, že si nedokáže predstaviť návrat k normálnemu životu, cíti sa vraj ako "chodiaca mŕtvola". V rukách únoscov strávil 1672 dní. Z pôvodne 29 členov posádky zostalo 26 ľudí. Jeden zomrel pri prepadnutí lode a dvaja na choroby.

Mimovládna organizácia HSP, ktorá sprostredkovala prepustenie, uviedla, že muži sú v stave, ktorý zodpovedá tomu, čo prežili. "Máme správy, že sú v prijateľnom stave - so zreteľom na utrpenie, ktoré prežili. Strávili štyri a pol roka v žalostných podmienkach a bez rodín," pripomenul zástupca organizácie John Steed.

Prepustených mužov teraz čaká cesta domov. Pochádzajú z ázijských krajín - Kambodže, Číny, Indonézie, Filipín, Taiwanu a Vietnamu.

Zatiaľ nie je jasné, za akých podmienok piráti zajatcov prepustili. Únoscovia tvrdia, že dostali 1,5 milióna dolárov.

Útoky somálskych pirátov v posledných rokoch ustali. Podľa Steeda ale pirátstvo zostáva hrozbou. Piráti si za svoje ciele vyberali hlavne posádky komerčných plavidiel alebo jácht. K zastaveniu ich činnosti prispeli hliadky medzinárodnej vojenskej misie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.