Na výskum využil svoj program Odin Text a behom dvoch minút mal komparáciu hotovú. Biblia nad Koránom vyniká zobrazovaním násilia a menším dôrazom na "dôveru".
Tom Anderson vytvoril softvér, ktorý sa volá Odin Text a slúži k textovej analýze. S jeho použitím analyzoval súčasné vydanie Starého a Nového zákona a porovnával ich obsah s Koránom, napísal Independent.
Na svojom blogu Anderson uviedol, že "projekt bol inšpirovaný súčasnou spoločenskou diskusiou. Teda či terorizmus spätý s islamským fundamentalizmom je inšpirovaný niečím, čo robí z Koránu zo samej podstaty násilné dielo."
K porovnaniu použil medzinárodnú verziu Nového a Starého zákona a anglickú verziu Koránu z roku 1957.
Po dvoch minútach bola analýza hotová.
Podľa emočného náboja rozdelil slová do ôsmich kategórií: radosť, očakávanie, zlosť, znechutenie, smútok, prekvapenie, strach/neistota a dôvera. Podľa analýzy je v Biblii viac slov v kategórii "zlosť" a oveľa menej v kategórii "dôvera" ako v Koráne.
Ďalšia analýza zistila, že násilie je častejšia v Biblii ako v Koráne.
"Zabíjanie a ničenie je v Novom zákone (2,8 percenta) o niečo častejšie než v Koráne (2,1 percenta), ale Starý zákon (5,3 percenta) je v tomto značne vo vedení," píše Anderson.
Softvérový inžinier ale dodáva, že analýza nemala slúžiť na to, aby sa potvrdila alebo vyvrátila domnienka, že islam je násilnejší ako iné náboženstvá.
"Tiež si uvedomujeme, že Starý a Nový zákon a tiež Korán nie sú jedinou literatúrou v judaizme, kresťanstve a islame" dodáva výskumník a tiež upozorňuje, že sa nejde o hĺbkovú analýzu.