august 1968TASR/Miroslav Vojtek
StoryEditor

Kremeľ vytvoril tím na boj proti "falzifikácii dejín". Má vysvetliť aj vpád do Československa

31.10.2016, 18:43
Autor:
ČTKČTK
Čeliť pokusom o falzifikáciu dejín je úlohou tímu odborníkov pri ruskej Bezpečnostnej rade, najvyššom poradnom orgáne prezidenta Vladimira Putina.

Medzi hlavnými historickými udalosťami vystavenými falšovaniu je podľa prezidentského tímu aj vývoj v Československu v roku 1968. Napísal to dnes denník Kommersant. V akom ohľade môžu byť informácie o týchto udalostiach a vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v auguste toho istého roku falzifikované, nie je z článku ruského denníka zrejmé.

Historická pravda sa podľa ruských expertov stala obeťou "deštruktívnych akcií" zahraničných centrál v rámci ich protiruskej politiky. Cudzina proti Rusku vedie dezinformačnú kampaň a hybridnú vojnu, pri ktorej využíva "historickú negramotnosť" ruskej mládeže, súdia členovia vedeckého tímu. Falzifikácii je podľa nich vystavených šesť najdôležitejších etáp sovietskych a ruských dejín, ktorých ruskú interpretáciu treba koordinovane obhajovať.

Figuruje medzi nimi aj vzťah vtedajšieho Sovietskeho zväzu k politickým krízam v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike, v Maďarsku a v Československu.

"Oslobodenie" Československa v auguste 1968 podľa ruskej štátnej televízie.

Obhajovať je tiež podľa autorov koncepcie potrebné národnostnú politiku cárskeho Ruska a ZSSR, podiel Sovietskeho zväzu na porážke nacistického Nemecka za druhej svetovej vojny alebo správnu interpretáciu paktu Molotov-Ribbentrop, v ktorého tajnom dodatku sa Moskva a Hitlerova Tretia ríša dohodli na rozdelení Poľska.

Osobitnú pozornosť je podľa vedeckého tímu nutné venovať pádu cárskeho režimu a víťazstvu boľševickej revolúcie z roku 1917, ktorých sté výročie pripadá na budúci rok. Toto výročie môže odštartovať "pokusy o zámerné skresľovanie tohto historického obdobia".

Vedecká skupina Bezpečnostné rady odporučila, aby v médiách a na internete boli odhaľované pokusy o falzifikáciu dejín a aby sa na tejto kampani podieľali aj ďalšie postsovietske štáty a krajiny "blízkeho pohraničia". Účastníci zasadnutia sa tiež vyslovili za zriadenie "centra pre plánovanie, organizáciu a realizáciu strategických informačných operácií".

Hlavné podklady pre odporúčania vedeckej rady dodal podľa Kommersantu ruský generálny štáb a ministerstvo obrany.

01 - Modified: 2024-11-21 13:00:19 - Feat.: - Title: Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála se ruskej reakcie, píše v memoároch 02 - Modified: 2024-11-21 10:45:56 - Feat.: - Title: Maďarsko umiestni pri hraniciach s Ukrajinou protivzdušný systém, obáva sa eskalácie 03 - Modified: 2024-11-21 10:44:14 - Feat.: - Title: Žiadne západné sankcie neobmedzia zahraničný obchod Ruska, tvrdí minister financií Siluanov 04 - Modified: 2024-11-21 09:58:59 - Feat.: - Title: Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska, hlási Kremeľ. Varšava reaguje 05 - Modified: 2024-11-21 09:57:50 - Feat.: - Title: Putin sa po týždňoch opäť objavil v Moskve. Rusko medzitým stavia mobilné jadrové bunkre a Medvedev straší svetovou vojnou
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. november 2024 15:21