Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2016, 19:43

Kremeľ vytvoril tím na boj proti "falzifikácii dejín". Má vysvetliť aj vpád do Československa

Čeliť pokusom o falzifikáciu dejín je úlohou tímu odborníkov pri ruskej Bezpečnostnej rade, najvyššom poradnom orgáne prezidenta Vladimira Putina.

Kremeľ vytvoril tím na boj proti "falzifikácii dejín". Má vysvetliť aj vpád do Československa
Zdroj: TASR/Miroslav Vojtek

Medzi hlavnými historickými udalosťami vystavenými falšovaniu je podľa prezidentského tímu aj vývoj v Československu v roku 1968. Napísal to dnes denník Kommersant. V akom ohľade môžu byť informácie o týchto udalostiach a vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v auguste toho istého roku falzifikované, nie je z článku ruského denníka zrejmé.

Historická pravda sa podľa ruských expertov stala obeťou "deštruktívnych akcií" zahraničných centrál v rámci ich protiruskej politiky. Cudzina proti Rusku vedie dezinformačnú kampaň a hybridnú vojnu, pri ktorej využíva "historickú negramotnosť" ruskej mládeže, súdia členovia vedeckého tímu. Falzifikácii je podľa nich vystavených šesť najdôležitejších etáp sovietskych a ruských dejín, ktorých ruskú interpretáciu treba koordinovane obhajovať.

Figuruje medzi nimi aj vzťah vtedajšieho Sovietskeho zväzu k politickým krízam v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike, v Maďarsku a v Československu.

"Oslobodenie" Československa v auguste 1968 podľa ruskej štátnej televízie.

Obhajovať je tiež podľa autorov koncepcie potrebné národnostnú politiku cárskeho Ruska a ZSSR, podiel Sovietskeho zväzu na porážke nacistického Nemecka za druhej svetovej vojny alebo správnu interpretáciu paktu Molotov-Ribbentrop, v ktorého tajnom dodatku sa Moskva a Hitlerova Tretia ríša dohodli na rozdelení Poľska.

Osobitnú pozornosť je podľa vedeckého tímu nutné venovať pádu cárskeho režimu a víťazstvu boľševickej revolúcie z roku 1917, ktorých sté výročie pripadá na budúci rok. Toto výročie môže odštartovať "pokusy o zámerné skresľovanie tohto historického obdobia".

Vedecká skupina Bezpečnostné rady odporučila, aby v médiách a na internete boli odhaľované pokusy o falzifikáciu dejín a aby sa na tejto kampani podieľali aj ďalšie postsovietske štáty a krajiny "blízkeho pohraničia". Účastníci zasadnutia sa tiež vyslovili za zriadenie "centra pre plánovanie, organizáciu a realizáciu strategických informačných operácií".

Hlavné podklady pre odporúčania vedeckej rady dodal podľa Kommersantu ruský generálny štáb a ministerstvo obrany.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.