Reuters
StoryEditor

Boj o prezidenta USA bude tesný. Takto dopadli posledné predvolebné prieskumy

07.11.2016, 17:13
Autor:
ČTKČTK
Podľa jedného z prieskumov vedie Donald Trump nad Hillary Clintonovou o päť percent.

Väčšina dnes zverejnených prieskumov pred utorkovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch favorizuje demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú, zatiaľ čo napríklad podľa sondáže Los Angeles Times a Juhokalifornskej univerzity si lepšie vedie jej republikánsky rival Donald Trump. Podľa posledného predvolebného prieskumu, ktorý vypracovala agentúra Bloomberg v spolupráci so spoločnosťou Selzer & Co. má Clintonová medzi respondentmi podporu 44 percent, Trumpa by podporilo 41 percent.

Nádej na volebné víťazstvo dávajú Clintonovej aj ďalšie dnešné prieskumy denníka The Washington Post a televízie ABC News. Podľa neho podporuje demokratickú kandidátku 47 percent voličov, zatiaľ čo jej súpera 43 percent. Clintonová by tak mala vyhrať aj so započítaním štatistickej chyby, ktorá činí 2,5 percenta.

Víťazstvo demokratickej kandidátky o štyri percentá zhodne predvídajú aj prieskumy televízie CBS News či stanice Fox News.

Trumpa favorizuje nielen sondáž Los Angeles Times a Juhokalifornskej univerzity, ale aj anketa spoločností Investor's Business Daily a TechnoMetrica Market Intelligence. Republikánsky kandidát z týchto prieskumov vyšiel s náskokom päť, respektíve dvoch percentuálnych bodov.

Odhady výsledkov amerických prezidentských volieb budú mať možno Američania tento rok k dispozícii ešte pred uzatvorením všetkých volebných miestností. Niektoré médiá prelomia doteraz dodržiavaný nepísaný zákon, že prvé informácie sa na verejnosť dostanú až po skončení volieb na západnom pobreží USA, teda v stredu po 05:00 SEČ.

Novozaložená spoločnosť VoteCastr hodlá o stave hlasovania informovať verejnosť priebežne, teda ešte ďaleko pred skončením volieb. Bude k tomu využívať špeciálne metodiky, ktoré analyzujú výsledky predvolebných prieskumov v nadväznosti na volebnú účasť v jednotlivých amerických štátoch. Výsledky budú zverejňovať okrem iného servery Slate a Vice News.

Už vyše tridsať rokov pritom konzorcium hlavných amerických médií, teda agentúra AP a päť hlavných spravodajských televízií, dodržiavalo zásadu, podľa ktorej je možné o priebežných výsledkoch informovať až po uzavretí volebných miestností na západe USA. Dôvodom bol priebeh volieb v roku 1980, v ktorých súperil demokrat Jimmy Carter s republikánom Ronaldom Reaganom. V médiách sa vtedy objavila už pred koncom volieb správa o Reaganovom víťazstve, čo údajne viedlo niektorých voličov k rozhodnutiu nehlasovať.

Spravodajské tímy AP a televízie ABC News, CBS News, CNN, Fox News a NBC News sa od tej doby počas volieb uzavreli do izolovanej miestnosti, kde síce zhromažďovali volebné dáta, ale odmietali ich pred koncom hlasovania zverejniť. Novinári pri sebe dokonca nemali ani mobilné telefóny.

Teraz táto prax zrejme prestane platiť. Šestica hlavných spravodajských médií však údajne nemieni so spoločnosťou VoteCastr spolupracovať.

01 - Modified: 2023-03-28 20:37:21 - Feat.: - Title: Bývalý viceprezident USA Pence musí vypovedať vo vyšetrovaní Trumpa 02 - Modified: 2023-03-26 17:33:05 - Feat.: - Title: „Ako v stalinskom Rusku!“ Trump na prvom mítingu kampane ostro kritizoval vyšetrovania, ktorým čelí 03 - Modified: 2023-03-24 09:25:02 - Feat.: - Title: ​Trump klamal. U ľudí vyvolal nepravdivé očakávanie o svojom zatknutí, uviedol prokurátor z jeho kauzy 04 - Modified: 2023-03-22 22:19:05 - Feat.: - Title: Porota v Trumpovej kauze sa dnes nestretla, čakanie na možné obvinenie pokračuje 05 - Modified: 2023-03-21 09:32:16 - Feat.: - Title: Trumpovo zatknutie v prípade uplácania pornoherečky je stále v hre. Okolo súdu vyrástli barikády
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 01:59