StoryEditor

Holandsko mení vzťah k marihuane

22.04.2004, 00:00
Pokojné časy holandskej tolerancie voči marihuane nie sú také idylické ako v časoch kvetinových happeningov a ani v Sarasani už nie je taký pokoj ako kedysi. Holandská vláda začína skúmať, či jedna z najobľúbenejších odrôd marihuany, prezývaná holandská burina, nie je veľmi silná a nemala by sa evidovať ako tvrdá droga.

Z dverí tzv. coffe shopu Sarasani v holandskom Utrechte sa ťahá sladkasto štipľavá vôňa. V lokáli je typická atmosféra. Ľudia popíjajú mätový čaj, hrajú šach, rozprávajú sa a fajčia marihuanu. Hudba šesťdesiatych rokov navádza atmosféru obdobia, ktoré preslávilo marihuanu.
Pokojné časy holandskej tolerancie voči marihuane nie sú také idylické ako v časoch kvetinových happeningov a ani v Sarasani už nie je taký pokoj ako kedysi. Holandská vláda začína skúmať, či jedna z najobľúbenejších odrôd marihuany, prezývaná holandská burina, nie je veľmi silná a nemala by sa evidovať ako tvrdá droga. To by znemožňovalo jej bežný predaj v coffe shope ako je Sarasani.
"Vláda si dlho hľadala zámienku, ako zaútočiť na coffe shopy. Najskôr zakázala zakladanie nových odrôd. Holandská burina sa fajčí inak a nemá horšie účinky na zdravie ako iná tráva," hovorí manželka majiteľa Sarasani Fanny Venierová.
Zmenu politiky voči coffe shopom má na svedomí minister spravodlivosti Piet Hein Donner. Patrí medzi politikov, ktorí si nemyslia, že liberálna politika voči mäkkým drogám je prospešná. Už pred dvoma rokmi zakázal coffe shopy na hraniciach s Nemeckom, kam si ľudia cestovali zo zahraničia nakúpiť marihuanu a odvážali si ju domov.
"Marihuana sa stala súčasťou národnej kultúry. Len jedno percento ľudí, ktorí fajčia trávu, prešlo podľa štatistík na tvrdé drogy. Ich užívateľov je v Holandsku menej ako v zahraničí," tvrdí Fanny Venierová.
Coffe shop Sarasani zažil podľa Venierovej za posledné dva roky pätnásť policajných kontrol a päťkrát ho na niekoľko dní zatvorili z hygienických dôvodov. "Polícia si vždy niečo nájde. Raz zle odteká voda a máme veľa marihuany v sklade, inokedy zasa tvrdia, že dostala hlásenie o podozrivých osobách v podniku. Platíme poctivo dane, ale štát má s nami zrazu veľký problém."
Holandsko sa tak počas vlády pravicového kabinetu dostáva do trochu schizofrenickej situácie. Vlani povolila vláda využitie marihuany na lekárske účely. Vypočula hlasy odborníkov, že lepšie je predávať špeciálne upravené konope v lekárňach, ako by si mali chorí kupovať tovar v coffe shopoch. S fajčením trávy je to inak: vláda ho chce obmedziť.
"Konope sa vo svete zbytočne démonizuje. Nie je o nič horšie ako alkohol. Keď majú vlády z neho miliardy v štátnom rozpočte, tak o jeho zhubných účinkoch mlčia," hovorí Američan James Bruton, ktorý sa v Holandsku venuje výrobe lekárskeho konope.
Bruton dodáva ministerstvu zdravotníctva ročne sto kíl marihuany. Pripomína, že konope sa používalo na lekárske účely už pred tisíckami rokov v Číne, v Európe sa stalo populárne v Napoleonových časoch a používala ho napríklad anglická kráľovná Viktória pri menštruačných bolestiach. "Holandská burina má síce oveľa väčší obsah aktívnej látky ako jamajské alebo marocké konope, ale nie je nebezpečnejšie. Ak sa niekto prefajčí slabou trávou, následky sú oveľa horšie," hovorí.
V Holandsku využíva na tlmenie bolesti spojených s rakovinou, roztrúsenou sklerózou alebo so zlomeninami marihuanu podľa štatistík vyše sedemtisíc ľudí. Jej popularita podľa ministerstva zdravotníctva rastie.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. november 2024 21:49