Spojené štáty zaznamenali od začiatku pandémie cez 40 miliónov potvrdených prípadov nákazy koronavírusu, čo je najviac zo všetkých krajín sveta.
Vyplýva to zo štatistík zostavovaných denníkom The New York Times, ktorý za pondelok zaregistroval 76 060 novo infikovaných. Spojené štáty, ktoré majú zhruba 330 miliónov obyvateľov, zároveň evidujú najvyšší počet mŕtvych s covidom-19, v súvislosti s chorobou zomrelo 648 779 Američanov.
Počet hospitalizovaných stúpa
USA minulý týždeň registrovali v priemere 161-tisíc novo oznámených infekcií a 1385 úmrtí denne. Hospitalizácia pacientov s covidom -19 stabilne stúpajú od začiatku júla. Minulý týždeň ležalo v nemocniciach asi 103-tisíc pacientov s covidom-19. Hoci ide o vysoké čísla, nedosahujú hodnôt registrovaných počas zimy.
V Spojených štátoch zatiaľ nemá dokončené očkovanie asi 47 percent Američanov. Podľa zdravotníckych činiteľov je väčšina nových hospitalizácií a úmrtí s covidom-19 medzi neočkovanými.
V štáte Idaho republikánsky guvernér Brad Little vyzval občanov, aby sa nechali zaočkovať. "Prial by som si, aby každý videl, čoho som bol včera v noci svedkom na jednotke intenzívnej starostlivosti," uviedol minulú stredu.
Guvernér Západnej Virgínie Jim Justice na pondelňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že vírus zaplavil mnoho zo štátom prevádzkovaných nemocníc a viedol k zátarase niekoľkých škôl.
Najviac prípadov na svete
Po tom, ako prečítal zoznam ľudí, ktorí v jeho štáte od piatku zomreli na covid-19, vyzval neočkovaných, aby sa nechali imunizovať. "Musíme sa nechať zaočkovať kvôli všetkým, nielen pre nás, ale pre každého - a musíme to urobiť. Môžeme zastaviť tento strašný, strašný, strašný masaker," vyhlásil republikán.
Žiadny americký štát nemá podľa federálnych dát cez 70 percent očkovaných. Hoci očkovacie tempo počas leta pomaly rástlo, neprekonalo vrchol zaznamenaný na jar.
Potvrdené prípady koronavírusu v USA tvoria pätinu z viac než 221 miliónov infekcií zaznamenaných celosvetovo. Vyplýva to z dát Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Celkový počet nakazených je pritom pravdepodobne podhodnotený kvôli faktorom ako je nedostatočné testovanie alebo ohlasovaní infekcií.
Nakazených môže byť ešte viac
Z rovnakého dôvodu je pravdepodobne nižší aj pondelkový prírastok nakazených v USA. Viacero amerických štátov počas víkendového voľna, ktoré sa vďaka pondelkovému sviatku práce predĺžilo o jeden deň, neoznámilo dáta súvisiace s koronavírusom.
Šéfka amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb Rochelle Walenská nedávno varovala, že neočkovaní Američania by nemali cestovať.
Dáta Úradu pre bezpečnosť v doprave ale naznačujú, že ľudia cez predĺžený víkend nezostali doma. Kontrolné stanovisko úradu v piatok zaznamenalo 2,1 milióna cestujúcich na amerických letiskách, čo je podobné číslo ako pred dvoma rokmi.