Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2016, 07:32

Protesty proti Trumpovi pokračovali. Polícia zadržala desiatky ľudí

Protesty proti Trumpovi pokračovali. Polícia zadržala desiatky ľudí
Zdroj: Reuters

Imigranti, ich obhajcovia i ďalší obyvatelia USA pokračovali v nedeľu piaty deň po sebe v protestoch proti zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta, na ktorých odsudzovali jeho podporu deportácií a ďalšie avizované opatrenia. Informovala o tom agentúra AP.

Organizátori v newyorskom Manhattane niesli plagáty s nápismi v angličtine a španielčine ako "Nenávisť nás neurobí veľkými" a kričali: "Ostaneme tu." K pochodu sa podvečer pridalo viac ako 1000 ľudí.

Počas zatiaľ posledného dňa protestov po krajine sa demonštrácie konali okrem iného aj v Los Angeles, San Franciscu či Filadelfii.

Niekoľko sto protestujúcich sa zišlo pri filadelfskej radnici a následne pochodovalo mestom s heslami ako "Donald Trump musí odísť!" a "Takto vyzerá demokracia".

V Los Angeles sa niekoľko sto ľudí zhromaždilo pred miestnou pobočkou CNN a v San Franciscu stovky ľudí vrátane mnohých rodín s deťmi pochodovali so sloganom "Láska porazí nenávisť!" Ďalších 800 ľudí demonštrovalo v kalifornskom hlavnom meste Sacramento a stovky vytvorili ľudskú reťaz okolo jazera v neďalekom Oaklande, kde sa objavil pokrik: "Odmietame novozvoleného prezidenta."

V Portlande v štáte Oregon polícia oznámila, že v noci na nedeľu zadržala 71 osôb počas protestov proti Trumpovi v centre mesta, väčšinu predviedli za výtržníctvo a neuposlúchnutie pokynu policajta.

Sám Trump v rozhovore pre televíziu CBS vyhlásil, že Američania, ktorí proti nemu protestujú z obavy, aký bude prezident, by sa nemali báť. Jedným z dôvodov, prečo vyšli do ulíc, je podľa neho to, že ho nepoznajú.

Trump uviedol, že ak by mohol demonštrantom povedať niečo, čo by zmiernilo napätie, povedal by: "Nebojte sa. Znovu získame našu krajinu. Ale v každom prípade, nebojte sa."

Ľudia "potrebujú dostať trocha času" po voľbách, dodal v interview, ktoré nahrali v piatok a odvysielali v nedeľu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.