wikipedia.org
StoryEditor

Z dna Jávskeho mora záhadne miznú vojnové hroby Holanďanov

17.11.2016, 15:43
Autor:
ČTKČTK
Vojnové lode holandského námorníctva, ktoré na dne ležali od druhej svetovej vojny, zmizli.

Vraky troch holandských lodí z druhej svetovej vojny v poslednej dobe záhadne zmizli z dna Jávskeho mora. V potopených vojnových plavidlách asi 100 kilometrov od brehov Indonézie boli pozostatky 2220 obetí. Podľa britského denníka The Guardian existujú obavy, že lode boli ilegálne vytiahnuté z mora ľuďmi, ktorí sa chceli obohatiť predajom kovu z vrakov. Indonézia dnes podľa agentúry AFP uviedla, že za zmiznutie plavidiel nenesie zodpovednosť.

Holandské ministerstvo obrany už skôr tento týždeň oznámilo, že začalo medzinárodné vyšetrovanie, ktoré má zmiznutie holandských lodí z dna mora objasniť. Ministerstvo potvrdilo, že vraky dvoch vojnových lodí, ktoré sa potopili v roku 1942, sú úplne preč a chýba aj značná časť tretej lode.

Indonézia vraky nechránila

Vraky boli objavené v neporušenom stave v roku 2002 amatérskymi potápači. Nová expedícia, ktorá bola usporiadaná k 75. výročiu bitky v jávskom mori, ktoré pripadne na budúci rok, zistila, že plavidlá na mieste už nie sú. Sonary ukázali odtlačky vrakov na morskom dne, plavidlá ale už nie, napísal The Guardian.

"Holandská vláda nemôže tvrdiť, že je za to zodpovedná indonézska vláda, pretože nás Holandsko nikdy nepožiadalo o ochranu týchto plavidiel," uviedol Bambang Budi Utomo, riaditeľ Národného archeologického centra, ktoré spadá pod indonézske ministerstvo vzdelania a kultúry.

Podozriví rybári

Všetky tri lode sa potopili počas bitky v jávskom mori, ktorá sa skončila porážkou holandského, britského, amerického a austrálskeho námorníctva japonskou armádou vo februári 1942. Išlo o jednu z najdrahších námorných bitiek vojny, ktorá viedla k japonskej okupácii celej Holandskej východnej Indie.

V bojoch zahynulo asi 2200 ľudí, vrátane 900 holandských štátnych príslušníkov a 250 osôb indonézsko-holandského pôvodu. Plavidlá boli následne vyhlásená za posvätný vojnový hrob. "Bolo začaté vyšetrovanie s cieľom zistiť, čo sa s plavidlami stalo," oznámilo holandské ministerstvo obrany. "Hanobenie vojnových hrobov je vážne porušenie zákona," dodalo.

More okolo Indonézie, Singapuru a Malajzie je pohrebiskom viac než stovky lodí a ponoriek potopených v priebehu vojny. Rozkrádanie oceľových, hliníkových a mosadzných častí plavidiel sa tu deje opakovane. Členovia rekreačnej potápačskej školy v Malajzii vlani uviedli, že ľudia vydávajúci sa za rybárov vraky lodí trhajú výbušninami a potom si odnášajú kov z vrakov.

01 - Modified: 2023-06-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlodeji áut opäť úradovali v Bratislave. Toto ich ale zastavilo 02 - Modified: 2023-06-03 12:28:58 - Feat.: - Title: Indonézia predstavila mierový plán pre vojnu na Ukrajine, navrhuje referendá a demilitarizované zóny 03 - Modified: 2023-05-31 20:47:43 - Feat.: - Title: Slováka odsúdili v Rakúsku na štyri roky väzenia za krádež zlata z múzea, trestaný už bol 04 - Modified: 2023-05-25 14:38:32 - Feat.: - Title: VIDEO: Ukrajinci ukázali útok dronov na ruskú loď pri Bospore. Vyvracajú tvrdenia Moskvy 05 - Modified: 2023-05-24 00:15:34 - Feat.: - Title: Toto sú 3 najpopulárnejšie metódy bezkľúčových krádeží áut medzi zlodejmi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. jún 2023 00:10