Britský najvyšší súd dnes rozhodol, že sa škótska a waleská vláda môžu aktívne zúčastňovať súdu, ktorý rozhodne, či smie britská vláda začať odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bez súhlasu parlamentu. Napísal o tom spravodajský server BBC.
Britská vláda sa odvolala proti verdiktu vrchného súdu v Londýne. Ten rozhodol, že o začatí procesu vystúpenia Británie z EÚ, čiže brexitu, musí hlasovať parlament. Očakáva sa, že sa najvyšší súd bude sťažnosti vlády venovať 5. decembra. Práve v tento deň by sa súdu mohli zúčastniť aj zástupcovia zo Škótska a z Walesu.
Rozhodnutie uvítali predovšetkým škótski predstavitelia. Podľa Micheala Russella, ktorý sa špecializuje na vzťah brexitu ku Škótsku, ide o správne rozhodnutie, ale škótska vláda bude naďalej požadovať, aby odvolanie na najvyšší súd londýnska vláda stiahla.
"Uznávame rozhodnutie ľudí z Anglicka a Walesu vystúpiť z EÚ, ale názory Škótov nemožno potlačiť," dodal Russell. Výsledok júnového referenda, v ktorom občania Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska hlasovali o vystúpení z EÚ, nebol jednomyseľný. Kým obyvatelia Anglicka a Walesu hlasovali za brexit, ľudia v Severnom Írsku a Škótsku si priali v EÚ zostať.
Naopak britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že všetko je na najlepšej ceste k tomu, aby sa v apríli budúceho roka začal dvojročný proces britského odchodu z EÚ.