Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pohrozil otvorením tureckej hranice pre utečencov, ktorí sa chcú dostať do Európy. Reagoval na štvrtkový návrh Európskeho parlamentu zmraziť prístupové rokovania EÚ s Ankarou.
"Keď sa pri hraničnom priechode v (bulharskej) Kapikule objavilo 50-tisíc utečencov, volali ste o pomoc. Začali ste sa pýtať sami seba 'Čo urobíme, keď Turecko otvorí hranice'. Počúvajte ma pozorne. Ak pôjdete ešte ďalej, tie hranice sa otvoria , dobre si to zapíšte," povedal Erdogan v prejave v Istanbule.
EP vo štvrtok prijal nezáväzné uznesenie, ktoré odporúča zmraziť prístupové rokovania kvôli postupu Ankary proti údajným účastníkom nevydareného júlového puču. Návrh ale tiež počíta s možnosťou rozhovory EÚ s Tureckom obnoviť.
Turecký premiér Binali Yildirim už vo štvrtok Európu varoval pred prílivom utečencov a povedal, že prerušenie rozhovorov poškodí Európu viac ako Turecko. Na tureckom území je 2,7 milióna sýrskych utečencov.
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes kritiku rozšíril aj na OSN, keď v Londýne povedal, že OSN a iné medzinárodné organizácie prestali byť schopné riešiť svetové problémy. Uistil tiež, že Turecko nemení svoju zahraničnú politiku a že sa ďalej bude riadiť svojimi národnými záujmami.
EÚ s Tureckom v marci uzavrela dohodu, ktorá mala zastaviť príliv utečencov z Turecka do Grécka. Únia za to Ankare prisľúbila značnú finančnú pomoc, pokrok v prístupových rozhovoroch a uvoľnenie vízového režimu. Turecko ale úniu obviňuje, že dohodu neplní, a hrozí jej vypovedaním. EÚ zrušenie víz podmienila mnohými požiadavkami, z ktorých viaceré zatiaľ Ankara nesplnila.