Aby sa zastavil prúd migrantov z Afriky, chce Európska únia uzavrieť so severoafrickými štátmi podobný model zmluvy ako s Tureckom. Skúšobným modelom riešenia má byť Tunisko. Za spätné prijímanie migrantov získa od Únie ľahší vízový režim a ešte vyššiu ekonomickú pomoc.
Akcie únijneho loďstva pri severoafrických brehov pomáhajú zachraňovať životy migrantov, ktorí by sa bez pomoci utopili. Inak však lode EÚ fungujú skôr ako bezplatné a vcelku spoľahlivé taxíky do Talianska a ďalej do Európy.
Migranti chcú ísť ďalej
K tomu, aby sa to zmenilo a aby bolo možné aj morskú hranicu EÚ pri severoafrických brehov skutočne chrániť, je potrebné získať možnosť vracať migrantov späť na africké pobrežie. Teda nie je ako doteraz, v medzinárodných vodách iba zachraňovať, čo je podľa platného celosvetového námorného práva dokonca povinnosťou, a potom ich aj premiestňovať na únijné územie.
V únijných krajinách, predovšetkým v Taliansku, sú títo migranti registrovaní, zažiadajú o azyl a potom ho buď dostanú, alebo sa stratia, rovnako ako milióny ďalších migrantov, ktorí sa v krajinách Únie zdržiavajú nelegálne. Časť sa tiež pokúša dostať do krajín, kde majú väčšiu nádej na azyl alebo kde sa im bude ľahšie žiť ako ilegálnym prisťahovalcom.
Nemecko ako cieľ
V súčasnosti má medzi migrantmi najlepšiu "povesť" Nemecko. Ani táto krajina však už prakticky ľuďom zo severnej Afriky azyly neudeľuje, s vyhosťovaním odmietnutých migrantov je to však ďaleko horšie.
So znižujúcimi sa teplotami mora a zhoršujúcim sa počasím tohtoročná sezóna migrácie z Afriky končí. Únijné štáty si však podľa serveru Politico nemôžu rozhodne vybrať oddychový čas, naopak, majú niekoľko málo mesiacov na to, aby urobili ďalšie rozhodné systémové kroky k funkčnému riešeniu nutnému predovšetkým kvôli úľave pre Taliansko, ktoré je migráciou najviac zasiahnuté.
Únia si v tomto smere najviac sľubuje od Tuniska, jedinej severoafrickej krajiny, kde sa "podarila" demokratická zmena po arabskej jari. S demokratickou tuniskou vládou, ktorá je už teraz príjemcom rozsiahlej únijnej pomoci a tiež úľav pre tuniský export do EÚ, začal Brusel rozhovory o dohode.
Vyššia pomoc
Zmluva, ktorá by zabezpečila spätné prijímanie migrantov z Tuniska, bude podľa serveru Politico "osladená" uľahčením vízového režimu pre tuniských občanov a nielen pokračovaním, ale aj navýšením ekonomickej pomoci z EÚ.
"Tunisko sa môže stať prvou krajinou severnej Afriky, ktorá by mohla získať ambicióznu dohodu o zjednodušení vízového styku," uvádza Dimitris Avramopoulos, únijný komisár pre migráciu. "Uzavretie dohody o spätnom prijímaní osôb pomôže odvrátiť riziko nelegálneho prisťahovalectva z Tuniska a zvládať jeho dôsledky," uviedol Avramopoulos.
Aj s inými krajinami
Dohody podobné tej, ktorá sa teraz rokuje s Tuniskom, chce Európska únia čo najskôr uzavrieť aj s Marokom, Alžírskom alebo s Egyptom. Zo všetkých týchto krajín prichádzajú do Únie žiadatelia o azyl, hoci v rôznej miere. A to predovšetkým cestou cez Líbyu. Tento rok ich predovšetkým do Talianska takto preniklo takmer 200-tisíc.
Medzi únijnými štáty silnejú hlasy, že ideálna by bola možnosť okamžite vracať migrantov do miest zadržania v severnej Afrike, kde by čakali na výsledky svojich azylových konaní. Či takúto možnosť pripustí v rámci dohody s Úniou Tunisko, to zatiaľ jasné nie je.