V prieskume nezávislého strediska Levada by takýto vývoj privítalo 71 percent opýtaných, čo je o pätinu viac ako vlani v júni. Tento výsledok sa blíži historickému maximu z marca 2000, kedy sa pre lepšie vzťahy so Západom vyslovilo 76 percent Rusov, napísal podnikateľský denník RBK.
Súčasne 56 percent opýtaných pripustilo, že sa k Spojeným štátom stavajú zle či skôr zle. V predchádzajúcich prieskumoch z tohto roku ale takto zodpovedali skoro dve tretiny účastníkov. Voči Európskej únii má záporný postoj tiež nadpolovičná väčšina, 54 percent opýtaných.
K vyzneniu prieskumu sociológ Alexej Graždankin poznamenal, že Rusi síce túžia po normalizácii vzťahov so západnými štátmi, ale myslia si, že iniciatíva v tomto smere by mala vzísť od Západu.
Lepšie vnímanie USA ruskou verejnosťou pripísal médiám, ktoré poukazujú na možnosť oteplenia rusko-amerických vzťahov po zvolení Donalda Trumpa; podľa iného prieskumu Levadu zlepšenie vzťahov medzi oboma jadrovými veľmocami po Trumpovom zvolení očakáva viac ako polovica Rusov.
Záujem o zlepšenie vzťahov so Západom a súčasne negatívny postoj k USA a EÚ podľa politológa Igora Budina nepredstavujú rozpor, ale vystihujú dvojznačný vzťah k Západu: na jednej strane si Rusi uvedomujú ruské zaostávanie a potrebu spolupráce, ale napriek tomu vnímajú západné krajiny ako nepriateľov. Hlbšia zmena v postojoch by potrebovala viac času.
Taktiež analytik Jevgenij Minčenko pričíta výkyv v náladách Trumpovmu zvoleniu. "Ľudia si teraz hovoria, že Američania sú chlapíci - zvolili Trumpa, normálneho chlapa, hoci proti nemu bola všetka propaganda a celá mašinéria americkej elity," poznamenal s tým, že Trumpova súperka Hillary Clintonová bola Rusmi vnímaná ako "komunistická byrokratka" - nenávidená, prefíkaná, falošná a skorumpovaná.
Sociologička Oľga Kryštanovská sa domnieva, že vyznenie prieskumov ovplyvnila istá únava zahraničnou politikou v štýle "všetkých nenávidíme, všetci sú zlí", ako aj ruské vnímanie Trumpovho zvolenia ako víťazstvo "nášho človeka" a úspech ruského prezidenta Vladimira Putina.
"To, že Rusi prejavili vrelší vzťah k Američanom, je zásluha výlučne ruských médií," odhadla politologička Jekaterina Jegorovova, podľa ktorej postoj Rusov k iným krajinám "je vždy predovšetkým dielom propagandy" v štátnych televíziách.
Denník Kommersant pripomenul, že pri nástupe Baracka Obamu do Bieleho domu len tretina Rusov - oproti terajšej polovičke - verila v zlepšenie vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom.