Vladimir PutinReuters
StoryEditor

Rusko bude pokračovať v demokratickom kurze. Sme imúnni voči demagógii, vyhlásil Putin

01.12.2016, 09:41
Autor:
TASRTASRČTKČTK

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil dnes v Kremli s tradičným výročným posolstvom pred poslancami oboch komôr Federálneho zhromaždenia.

Venoval sa v ňom najmä ekonomike, ako aj sociálnej a vnútornej politike. Okrem iného uviedol, že Rusko "musí riešiť úlohy v zložitých podmienkach, ale národ znova ukázal, že je toho schopný".

Demokratická cesta
Vyjadril sa aj k septembrovým voľbách do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Povedal, že návrat k zmiešanému systému hlasovania je krokom v ústrety verejnej mienke. Vyhlásil, že Rusko bude pokračovať v "demokratickom kurze". Upozornil, že osobitnú zodpovednosť nesie strana Jednotné Rusko, ktorá má na základe výsledkov septembrových volieb do Štátnej dumy ústavnú väčšinu.

Ruský prezident v tejto súvislosti vyzdvihol aj rast vplyvu Štátnej dumy v ruskej spoločnosti.

"Rusko bude pokračovať v demokratickom kurze," tak znelo jedno z ďalších posolstiev prezidenta Putina. 

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že "zmyslom našej politiky je starostlivosť o ľudí". V prejave sa vyjadril aj k rastu pôrodnosti v Rusku, pričom poukázal na opačný trend v mnohých európskych krajinách. Prisľúbil, že vedenie krajiny bude pokračovať v začatých zmenách v sociálnej sfére.

Putin zdôraznil, že "my sme jeden a jednotný národ a Rusko máme len jedno".

Obavy z konfliktov
V tejto súvislosti vyjadril znepokojenie z nárastu zlomových udalostí a konfliktov vyvolaných rozdielnosťou názorov v politickej, národnostnej či náboženskej sfére.

"Veľmi dobre vieme, aké následky majú tzv. veľké otrasy," upozornil Putin. Poučiť z dejín sa musíme najmä v záujme zmierenia, vyhlásil ruský prezident a dodal, že "krivdy, hnev a urážky" z minulosti netreba prenášať do súčasnosti.

Imúnni Rusi
Putin vo svojom prejave vyzdvihol aj imúnnosť ruských občanov voči populizmu a demagógii. Zdôraznil tiež, že "nikto nemôže nikomu zakázať, aby si čokoľvek slobodne myslel". Dodal však, že "ak sa niekto považuje za pokrokovejšieho a inteligentnejšieho, musí k iným ľuďom pristupovať s rešpektom".

Ruský prezident požiadal prítomných poslancov i vládnych úradníkov v regiónoch, aby ľuďom pomáhali riešiť ich problémy ľudsky, "neschovávali sa v kanceláriách", ale išli medzi ľudí, oboznamovali sa s ich problémami a brali do úvahy ich želania a priority.

Vyzdvihol aj prácu dobrovoľníkov, najmä v oblasti ochrany životného prostredia či v sociálnej oblasti. Vyzval na zrušenie prekážok v práci dobrovoľníkov.

01 - Modified: 2023-03-23 09:01:35 - Feat.: - Title: Rusko z kozmodrómu Pleseck vyslalo raketu s vojenským satelitom 02 - Modified: 2023-03-23 05:44:40 - Feat.: - Title: Exilová líderka opozície Sviatlana Cichanovská vyzýva Bielorusov na prerušenie blízkych vzťahov s Ruskom 03 - Modified: 2023-03-22 21:20:56 - Feat.: - Title: Ukrajina bude reagovať na "každý úder okupanta", tvrdí Zelenskyj po návrate z frontovej línie 04 - Modified: 2023-03-22 21:04:13 - Feat.: - Title: Pravdepodobnosť jadrového konfliktu je najvyššia za desaťročia, tvrdí Lavrovov námestník 05 - Modified: 2023-03-22 19:43:54 - Feat.: - Title: Trestný súd odsúdil "hrozby" po vydaní zatykača na Putina. Medvedev údajne hovoril o útoku na Haag
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. marec 2023 10:04